Araba sevdalılarına özel!

Motor Arıza Lambası Kendiliğinden Söndü

0 112

Motor arıza lambası kendiliğinden söndü! Diyenlere rastlamışsınızdır! Günümüzde araçları daha konforlu bir sürüş imkânı sağlamak için dijital sistemlerle donatılmaya başlamıştır. Araçların önemli parçaları sensörler tarafından izlenmektedir. Bu sayede parçaların performans değerleri anlık olarak toplanmaktadır. Toplanan bu değerler ECU denilen kontrol ünitesine aktarılmaktadır. Ünite aracın standart değerlerine haizdir. Bu değerler ile anlık verileri karşılaştırır. Eğer veriler standart değerlerden düşük ya da yüksek çıkarsa buna göre arıza kodu üretir. Bu kod aracın yol bilgisayarına düşer.

Sürücünün uyarıyı anlayabilmesi içinde gösterge panelinde ilgili ikaz ışığı yanmaya başlar. Motor aracın en önemli parçası olduğundan dolayı bu parçada sensörler ile izlenmektedir. Eğer bir sorun algılanırsa sorunun ciddiyetine göre kırmızı ya da sarı renkte motor arıza ışığı yanar. Bu ışık kısa süreliğine yanıp sönüyorsa iki anlamı olabilir. Bunlardan birisi sensör arızasıdır. Değer göndermekte sorun yaşandığından veya yanlış değerler gönderdiğinden motor arıza ışığı anlık olarak yanıp sönebilir. Motor arıza lambası kendiliğinden söndü uyarısı farklı nedenlerden oluşur!

Işığın yanıp sönmesinin bir diğer nedeni de arızanın henüz başlangıç evrensinde olmasıdır. Böyle bir durumda motorda oluşan sorun kısa süreliğine kendini gösterir ve geçer. Haliyle ECU sorunu algılayınca ışık yanar sorun normale dönünce de tekrar ikaz ışığını söndürür. Bu durum sorun tam olarak kendini gösterinceye kadar devam edebilir. Sürücüler ışık sönünce durumu göz ardı etmemelidir. Çünkü motor arızaları birçok farklı sistemi etkileyebilir. Arızanın ciddiyetine bağlı olarak sürücünün yolda kalma ihtimali bile bulunmaktadır.

Motor arıza lambası kendiliğinden söndü

Arabada Motor Işığı Neden Yanar

Motor birçok farklı sistemin birleşiminden oluşur diyebiliriz. Bu parçalar;

  • Havalandırma sistemi
  • Yakıt sistemi
  • Ateşleme sistemi

Şeklinde sıralanabilir. Saydığımız tüm sistemler eşlenik olarak çalışmakta ve hareket için gerekli gücü oluşturmaktadır. Yakıt sistemi borular aracılığı ile yanma odalarına gerekli olan yakıt miktarını gönderir. Havalandırma sistemi yanma odalarında pistonları hareket ettirecek patlamanın gerçekleşmesi için lazım olan oksijeni taşır. Ateşleme sistemi ise yakıt ve hava karışımını tutuşturur.

İşte bu sistemlerden herhangi birisi gerektiği gibi çalışmazsa motorda yanma işlemi gerektiği gibi yapılamaz. Bu durumda aracın performansında düşüş olacaktır. Bunun haricinde yakılmayan yakıt egzozdan dökülebilir. Araç çok daha yüksek değerlerde yakıt tüketmeye başlar. Sürücü motor sorunlarını bu sorunlardan anlayabilir. Eğer sürücü motordan gelen arıza işaretlerini anlamlandıramazsa bir süre sonra motor ikaz ışığının yanmasıyla sorunu anlayacaktır.

YouTube video
Motor arıza lambası kendiliğinden söndü

Bu durumda işaretin rengine göre acilen ya da en kısa zamanda servise gitmesi gereklidir. Kırmız ışık durumun aciliyetini ifade eder. Motorun çalışması büyük oranda sekteye uğramıştır. Araç yolda kalabileceği gibi çok daha vahim sonuçlar ortaya çıkabilir. Özellikle aracın harareti de ışığın yanmasıyla beraber yükselmeye başlamışsa araç kenara çekilmeli ve servis aranmalıdır. Ama ışık sarı yanıyorsa bir dengesizlik var demektir. Araç zorlanmamalı ve en kısa sürede servise gidilmelidir. Motor arıza lambası kendiliğinden söndü uyarısı konusunda kapsamlı bilgileri sizlerle buluşturduk!

Arabada Motor Işığı Neden Yanar

Motor Arıza Lambası Kendiliğinden Söner

Arıza lambasının hangisi yanarsa yansın bir sorun olduğunu işaret ettiğinden önemsenmelidir. Motor arıza lambasının sönmesi durumun geçtiği anlamına gelmez. Sürücü aracını servise götürdüğünde öncelikle araç OBD cihazına bağlanır. Bu cihaz ECU’nun ürettiği bütün arıza kodlarını görüntülemeye yarar. Bazı arızalar anlık olarak geliştiğinden yol bilgisayarına arıza kodu düşmeyebilmektedir. Ama yine de ECU bu kodu üretir ve kendi üstüne kaydeder. İşte OBD cihazında bu kodlar alınır ve olası sorunlar çok daha kolay şekilde tespit edilebilir. 

Sürücü arıza ışığının hızlıca yanıp söndüğünü söylediğinden dolayı sensörlerin sorunlu olabileceği düşünülür. Onların sorunlu olup olmadığının öğrenilmesi için sensörlerin gönderdiği veriler test edilir. Herhangi bir sensör gerektiği gibi veriyi iletmiyorsa değişimi gerçekleştirilir. Bu tarz arızalar özellikle yaşlı araçlarda olabilmektedir. Çevre koşullarından etkilenen sensörler bir süre sonra eskisi gibi veri gönderemeyebilir. Aynı şekilde yıpranan kablolarda veri gönderiminde sorun yaşanmasına sebep olabilir. Bu parçaların değişmesi motor arıza sorununu giderecektir.

Motor Arıza Lambası Kendiliğinden Söner

Eğer sensör arızası yoksa bu durumda kontrol işlemi daha uzun sürecektir. Çünkü motoru besleyen sistemlerden başlanarak bütün sistemlerin denetlenmesi gerekir. Öncelikle tıkanmış bir filtre olup olmadığına bakılır. Bağlantı kablolarının ve aktarım hortumlarının gerektiği gibi çalışıp çalışmadığı gözlenir. Ardından bujilerin ömrünün tamamlayıp tamamlamadığına bakılır. Hangi sistem sorunluysa ilgili parçalar değiştirilir. Eskiyen filtreler temizlenir ya da değiştirilir. Son olarak motor toplanır ve sorunsuz şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.