Araba sevdalılarına özel!

Hararet Göstergesi Kaçta Olmalı

0 206

Hararet göstergesi kaç olmalı? Genel olarak 90 civarı hararet araçlarda normal olarak görünmektedir. Aracının ısınının takibi için ön konsola konumlandırılmış hararet göstergesi her araçta standart olarak bulunmaktadır. Eğer gösterge ısının yükseldiğini gösterirse bu araçta bir sorun olduğu anlamına gelir.

Daha büyük sorunlarında çıkmaması için hararet göstergesi yükseldiğinde hemen servise gitmek gereklidir. Araç sürüş esnasında aniden hararet yaparsa en doğrusu aracı kenara çekmek ve çekici çağırmak olacaktır. Bu imkân yoksa hararet düşene kadar araç dinlendirilmeli ve yüksek devirde çalıştırılmamalıdır. Peki, araçlarda Hararet göstergesi kaç olmalı? İşte bu soruya dair merak edilenler!

Araçlarda standart sıcaklık değeri 85 ile 90 derece arasındadır. Araç yüksek devirlerde çalıştığı taktirde de bu değer 100 dereceye kadar çıkabilmektedir. Fakat belli bir süre sonra bu değer yeniden 90 derecenin altına düşmelidir. Çünkü araç ısısı yükseldiği anda radyatör fanı devreye girerek soğutma işlemine başlar. Araç soğumuyor ve hararet 100 derece dolaylarında seyrediyorsa bu bir sorun olduğunun göstergesi olacaktır. 

Hararet göstergesi kaç olmalı

Araçların hepsinde bir soğutma sistemi bulunmaktadır. Kimi araçlarda hava ile çalışan soğutma sistemleri kimilerinde ise sıvı soğutma sistemleri bulunmaktadır. Sıvı soğutmalı sistemlerde suyun devir daiminin gerçekleşmesi için bir pompa bulunur. Suyun soğutulması içinde radyatör ve fan sistemleri bulunur. Bunların kontrolünün gerçekleşmesi içinse soğutma sistemine sensörler yerleştirilmiştir. Bu sensörler suyun sıcaklığını ve sistemin verimliliğini ölçer. 

YouTube video

Olası bir sorunda önce hararet göstergesi yükselir. Sorun daha ciddileşirse bu durumda sürücünün durumu fark etmesi için hararet göstergesinin yanında ki ikaz lambası yanmaya başlar. Bazı durumlarda hararet göstergesi bozulabilir. Gösterge bozulmuşsa genellikle sabit değerde durur ve hiç hareket etmez. Sensörlerde bir sorun varsa bu durumda araç çalışırken hararet göstergesi yanlış değerler gösterir. Olması gereken 85 ile 90 seviyesinden çok daha düşük değerler gösterebilmektedir.

Arabanın Harareti Kaç Olmalı

Araç hararet yapıyorsa bu ciddi bir sorunun varlığını gösterir. Hararetin yükselme sebepleri aşağıda ki gibidir.

 • Antifiriz azalmış ya da bitmiş olabilir
 • Soğutma sistemi hasar almış olabilir
 • Aktarım borularında çatlak olabilir
 • Araç conta yakmış olabilir
 • Termostat arıza yapmış olabilir
 • Sensörler arıza yapmış olabilir
 • Fan çalışmayı bırakmış ya da yeterli çalışmıyor olabilir
 • Vantilatör kayışı gevşemiş ya da kopmuş olabilir
 • Devir daim yapmaya yarayan su pompası bozulmuş olabilir
 • Radyatör petekleri tıkanmış olabilir

Bu gibi durumlarda servis ustaları bütün bu soğutma sisteminin içinde ki parçaları tek tek inceleyerek sorunun nereden kaynaklandığını bulurlar. Sensörlerin ve dijital parçaların kontrolü içinse aracın OBD cihazına bağlanması gerekir. Kontrollerin ardından hasarlı parçalar varsa değiştirilir ya da temizlenerek yeniden kullanılabilir hale getirir. Eğer sensörler arıza yapmışsa ve gelen veriler doğru değilse bu parçalarda değiştirilir. 

Arabanın Harareti Kaç Olmalı

Genelde son yıllarda çıkan araçlar gelişmiş sistemlere sahip olduğundan hararet yapma sorunu nadir görülmektedir. Geçmiş yıllarda özellikle yaz mevsimlerinde araçlar soğutma sistemi yeterli olmadığından sıklıkla hararet yapmaktaydı. Günümüzdesürücülerin araçlarına gerekli bakımı yapmaması ya da araçlarını ihmal etmesi sonucu bu sorun ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle araçlarınızın düzenli bakımlarını yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Ayrıca zaman zaman sıvı depolarını kontrol edip olası eksilmelerde serviste aracınızı kontrol ettirmelisiniz.

Otomobillerde Hararet Göstergesi Kaçta Olmalı

Motorlarda yanma sonucunda ısı ortaya çıkar. Bu ısının ortaya çıkması sırasında oluşan enerji aracı hareket ettirir. Bu enerjiyi kullanırken ısının ise motordan uzaklaştırılması şarttır. Her ne kadar kullanılan materyaller ısıya dayanıklı olarak seçilse de yüksek ısılara uzun süre dayanamazlar. Bir süre sonra motorun ısısı parçalara zarar vermeye başlar. Isının varlığının devam etmesi sonucunda motor arıza yapar ve çalışamaz hale gelir.

Aracınızın harareti gereğinden fazla yükseldiyse ve hemen servise ulaşamayacaksanız bunları yapabilirsiniz;

 • Aracın hızlıca soğuması mümkün olduğunca gölge bir konma park edin
 • Özellikle kış günlerinde kaputu açarsanız araç hızla soğuyacaktır
 • Aracın kaputunu açtıktan sonra iyice soğuduğuna emin olmadan parçalara dokunmayın
 • Araçta sıvı kaybı varsa su deposuna ekleme yapın
 • Klimayı kapatın ki araç daha fazla hararet yapmasın
Otomobillerde Hararet Göstergesi Kaçta Olmalı

Uzun yola çıkmadan öncede hararet sorunuyla karşılaşmamak için bu kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz;

 • Aracın antifiriz suyunun seviyesini kontrol edin ve değiştirin
 • Aktarım borularını dikkatli şekilde kontrol edin
 • Kuru bir selpakla boruları silerek akıntı olup olmadığına bakın
 • Uzun yola çıkmadan önce hararet göstergesini kontrol ederek doğru çalıştığından emin olun
 • Sıvı depolarını kuru selpakla kontrol ederek çatlak olmadığından emin olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.