Araba sevdalılarına özel!

Dacia Duster Arıza Lambaları

0 1

Dacia Duster arıza lambaları konusunda merak ettikleriniz bu yazımızda! Arıza lambaları araçlarda bir sorun olduğunda sürücüye bunun hızlıca bildirilmesi için ön konsola konumlandırılmış bir dizi ışıklı işarettir. Bu işaretler sürücülerin sorunun nerde olduğunu kolayca anlaması için basit ve genel semboller arasından seçilmiştir. Dacia Duster arıza lambaları aşağıda sıraladığımız gibidir;

ECO; Bu işaretin aktif olması aracın ekonomik modda olduğunu gösterir. Bu mod aktifken aracınız çok daha az yakıt tüketir.

Ünlem; Ön konsolda bu işaretin yanması lastik basıncının azaldığı anlamına gelir. Sürücünün bu işareti gördükten sonra dikkatli olması ve en kısa sürede tekerlerini kontrol etmesi gerekmektedir.

Yağ İşareti; Bu işaret araç ilk çalıştığında bir kere yanar ve söner. Ama araç hareket halindeyken yanarsa yağ basıncı düşüyor demektir. Motorun zarar görmemesi için aracın durdurulması ve servise haber verilmesi tavsiye edilir.

ABS; Bu işaret araç hareket halindeyken yanarsa frenlerde bir sorun olduğu anlamına gelir. ABS sisteminde olası bir sorunda yanan bu işaret oldukça önemlidir. Bu ikazı gördükten sonra aracı dikkatli kullanmalı ve en kısa sürede servise başvurmalısınız. Dacia Duster arıza lambaları konusunu her zaman dikkate almalısınız.

Dacia Duster arıza lambaları

Duster İkaz Lambaları

Dacia marka araçlarda önemli bir sorun olduğunda yanan ikaz lambaları kırmızı renkte yanmaktadır. Sürücülerin bu işaretleri gördüğünde dikkatli davranması elzemdir.

2WD; Bu işaret araçta iki çeker modu aktif olduğunda yanar. Her zaman kötü bir durumu ifade etmez. Fakat bu işaretle birlikte elektronik arıza ışığı yanıyorsa bu sorun olduğunun işaretidir. Lastiklerde bir arıza olabilir. Dacia Duster arıza lambaları yanıyorsa dikkate almanız gerekir.

4WD; Araçta ki dört çeker sistemin aktif olduğunu gösterir. Yüksek performans gerektiğinde sürücülerin aracı dört çeker moduna geçirilmesi önerilir. Eğer bu sistemde sorun varsa işaret yanıp sönmeye başlar. Bu durumda araç otomatik olarak 2 çeker moduna geçer. Tekrar kullanmak için aracı dinlendirmeyi deneyebilirsiniz. 4 çeker sistem ısındığında ya da zorlandığında arıza verebilmektedir. Fakat araç dinlenmesine rağmen sorun düzelmediyse servise gitmeniz elzemdir.

YouTube video

Sarı Motor; Dacia modellerinin bazılarında dizel motor kullanılmaktadır. Bazen bu araçların yakıt deposu içinde su birikmesi olabilir. Su ile dizeli birbirinden ayıran bir filtre sistemi bulunsa da mazot filtresinde çok biriktiğinde bu suyun boşaltılması gerekir. O zaman konsolda bu işaret yanar.

Elektrik; Günümüzde araçların çoğu elektronik sistemlerle donatılmaktadır. Dacia araçlarda bu sistemlerde oluşacak bir arıza durumunda araçta ki kişilerin hayatının riske girmemesi için bu işaret ön konsola konumlandırılmıştır. Bazı modellerde bu işaretin yanmasıyla birlikte uyarı sesi de gelebilir. İşaretin iki farklı çalışma şekli bulunmaktadır. Eğer kırmızı yanarsa bu durumda aracı durdurup çekici ile servise götürmek en doğru tercih olacaktır. Fakat sarı yanıyorsa bu acil bir durum olmadığını fakat araçta elektronik bir sorun olduğunu işaret eder.

ABS ve Ünlem İşaretine Dikkat!

ABS ve Ünlem İşaretine Dikkat!

Bu iki işaret araç için oldukça önemlidir. Çünkü fren sisteminde bir sorun olduğunu gösterirler. Eğer ABS ışığı yanar daha sonra fren ışığı kırmızı şekilde yanmaya başlarsa bu fren sistemlerinde arıza olduğunu gösterir. Bu noktadan sonra aracı kullanmak oldukça tehlikeli olacaktır. Çünkü frenler tutmayabilir.

Derece; Bu işaret motoru soğutan sıvının ısındığını bildirir. Motor zorlandığından aşırı ısınabilmektedir. Bu durum motora zarar vereceğinden tavsiyemi aracı dinlendirmenizdir. Daha sonra motor suyunun azalıp azalmadığına bakabilirsiniz. Su eksildiyse tamamlayıp daha sonra dikkatli şekilde yolunuza devam edebilirsiniz.

Stop; Motorda bir arıza olduğu zaman bu ikaz lambası yanmaya başlamaktadır. Eğer bu işaret kırmızı renkte yandıktan stop işareti de yanarsa durum ciddi olabilir. Aracı durdurmalı ve servisi aramalısınız. Eğer kırmızı değil sarı yanarsa egzoz gazı çıkışında sorun var demektir. Elektronik arıza işareti yanar ve ardından motor arıza işareti sarı renkte yanıp sönerse bu da ateşleme sisteminde bir sorun olduğuna işaret eder.  Dacia Duster arıza lambaları konusunda araçta gelen kılavuz da yardımcı olabilir.

Dacia Duster Arıza Lambaları Neden Önemlidir?

Dacia Duster Arıza Lambaları Ne Anlama Gelmektedir?

Dacia marka araçlarda bulunan arıza lambaları birçok soruna işaret edebilmektedir. Bu sorunlar egzoz ya da aküde olabileceği gibi fren sistemi önemli noktalarda da olabilir. Yaşanan duruma göre ilgili lambalar yanar. Çok önemli durumlarda lambalar kırmızı yanar ki sürücü durumun ciddiyetini daha kolay anlasın. Acil olmayan durumlarda ise bazı lambalar sarı yanabilir.

Dacia Duster Arıza Lambaları Neden Önemlidir?

Arıza lambaları uzun süredir üretilen araçların ön konsoluna yerleştirilmektedir. Bu lambaların yanması araçta bir sorun olduğuna işaret eder. Araç içinde ki sistemler sensörler yardımıyla izlenmektedir. Eğer bir sensör tutarsız değerler gönderir ya da değer bildirmezse bu olası bir sorunu işaret eder. Bu durumda ilgili arıza lambası yanmaya başlar. Araç parçalarının zarar görmemesi ve güvenli bir sürüş için arıza lambalarına dikkat etmek önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.