Araba sevdalılarına özel!

7 Kişilik Araba Modelleri 2023

0 28

7 kişilik araba modelleri her zaman ilgi görmektedir. Geniş aileler araçlar ne kadar geniş olursa olsun sığmakta zorlanabilmektedir. Bu aileler içine sığabilecekleri, bagaj hacmi geniş araçlara ihtiyaç duymaktadır. Firmalarda aileler için 7 kişilik araçlar üretmektedir. Bu araçlar genelde SUV tarzında tasarlanmaktadır. İstendiği zaman arka 2 koltuğu yatırılabilmektedir. Böyle yüksek bagaj hacmine ihtiyaç duyulan zamanlarda da araç oldukça kullanışlı olmaktadır. Geniş araçların en büyük dezavantajı uzun olmalarıdır. Bu durum park ve şehir içinde hareket gibi konularda sorun yaratmaktadır.

Ayrıca bu araçlarda ağırlıkta fazla olduğundan dolayı yüksek hacimli motorlar kullanılmaktadır. En düşük 1.6 ya da 1.8 motorlar kullanıldığından dolayı yakıt tüketimleri fazla olabilmektedir. Fakat bu motorlar araca büyük bir çeviklik katmaktadır. Böylece araçlar hantallaşmadan sürücüye yüksek performanslar sunabilmektedir. Genelde yedi kişilik araçları seçen kimseler dizel yakıtlı araçları seçmektedir. Bu sayede yakıt konusunda bir nebzede olsa tasarruf yapabilmekteler. Son yıllarda çıkan hibrit motorlu 7 kişilik araçlarda bu nedenle geniş aileler tarafından oldukça ilgi görüyor.

Araçlarda diz ve kafa mesafeleri yolcuların rahatı düşünülerek geniş tutulmaktadır. Bu nedenle yedi kişilik araçlarda uzun yollar seyahat etmek zevkli olmaktadır. Bu araçlar teknolojik olarak da oldukça gelişmiştir. Birçok araçta yol bilgisayarı, park asistanı, multimedya sistemi, hız sınırlayıcı standart olarak gelmektedir. Aracı kullanan kişiler sürüş esnasında oldukça rahat etmektedir. Yolcularda seyahat sırasında eğlence sistemi sayesinde keyifli vakit geçirebilmektedir. 7 kişilik araba modelleri, kalabalık aileler için idealdir.

7 kişilik araba

7 Kişilik Araçlar Hangileri

7 kişilik araç denildiğinde ilk akla gelen modeller şunlardır;

Opel Zafira; 2014 yılında üretimi durmuş olan Zafira hala birçok sürücünün gözdesidir. 140 litre bagaj hacmine sahiptir. 100 kilometrede ortalama 7 litre yakıt tüketmektedir. Minivan olarak tasarlanmış olan bu model 1.5 ton ağırlığa sahiptir. 

Peugeot 5008; Birçok farklı tasarıma sahip olan marka geniş aileler içinde bu modeli tasarlamıştır. 58 litre yakıt deposuna sahiptir. 100 kilometrede ortalama 5 litre yakıt tüketimine sahiptir. Bagaj hacmi 760 litredir. Arka koltuklar kapatılırsa bagaj hacmi 1000 litrenin üzerine çıkmaktadır.

Dacia Lodgy; Bu araç için devasa desek abartmış olmayız. İç hacmi oldukça geniştir.  Multimedya sistemi, hız sınırlayıcı, park sensörü gibi birçok gelişmiş özellik barındırmaktadır. 50 litre yakıt deposuna sahiptir. Ortalama yakıt tüketimi 5.3 litredir.

Hyundai Santa Fe; SUV tasarımına sahip araç 2,0 motor hacminden başlayan seçenekleriyle yüksek performans vadediyor. Motor hacmi yüksek olduğu için ortalama yakıt tüketimi de 9 litrenin üzerine çıkıyor. Yakıt deposu 64 litre. Güvenlik testlerinden altığı yüksek puanlar aracı ön plana çıkarıyor.

Land Rover Discovery; Yüksek performans ve donanım vadeden Discovery aynı zamanda güçlü bir motora sahip. Ortalama yakıt tüketimi 7 litreye kadar çıkıyor. Lüks bir geniş araç isteyen kişilere hitap eden bir modeldir. 7 kişilik araba modelleri, güçlü bir motora sahip olmalıdır.

7 Kişilik Araçlar Hangileri

7 Kişilik Araba Modelleri

Ülkemizde çok fazla tercih edilmeyen geniş araçlarda Avrupa ve Amerika’da oldukça seviliyor. Geçmiş tarihe baktığımızda ilk olarak geniş aile araçlarının 80’li yıllarda üretilmeye başlandığını görüyoruz. İlk çıktıklarında bu araçlara MPV deniliyordu. Bu isim Multi Purpose Vehicles yani çok amaçlı araç anlamına gelmekteydi. Bu araçlar aileler için uygun olduğu gibi yük taşına konusunda da uygun araçlardı. Sedan araçlara bir rakip olarak görülüyorlardır.  Geniş ve ferah araçlar olduğu için oldukça sevildiler.  

İlk modellerin çıkarılmasının ardından firmalar bunun karlı bir pazar olduğunu ve ailelere yönelik tasarım yapmalarını gerektiğini anladılar. Bunun ardından 90’lı yıllardan başlayarak farklı segmentlerde üretim yapan firmalar bile aile araçlarına yönelmeye başladı. Birçok bilindik marka geniş aile araçları ile ön plana çıkmaya başladı. İlerleyen yıllarda bu modellerde ki eğlence sistemleri geliştirildi. Böylece ebeveynler araç kullanırken çocuklarda arkada sıkılmadan vakit geçirebiliyorlardı. Ayrıca araç geniş olduğu için ailelerin çocuklarını kontrol etmesi de daha kolay oluyordu.

7 Kişilik Araçlar Hangileri

Araçlar ailelere hitap ettiği için güvenlik standartları da oldukça yüksek oluyor. Genelde bu araçlar en az 9 hava yastığı oluyor. Birçok model Euro Ncap testlerinden aldığı yüksek puanlarla aileleri kendilerine çekmeye çalışıyorlar. Bazı firmalar ise modellerini Minivan olarak değil SUV olarak tasarlıyor. SUV araçlar hem görünüş açısından hem de kullanım açısından daha etkileyici olduğu için aileler tarafından seçiliyor. Böylece sadece bir aile arabaları olmuyor aynı zamanda hoş görünen bir araca da sahip olmuş oluyorlar. Sonuç olarak 7 kişilik araba geniş ailelere göre tasarlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.