Araba sevdalılarına özel!

Araba Segmentleri Sıralaması Nasıldır?

0 2

Araba segmentleri her zaman üzerinde çokça yorum yapılan bir konu olmuştur. Araçlar tasarlanırken teknik özellikleri ve hacimleri gibi bazı temel standartlara uygun şekilde yapılır. Bu standartlar 70’li yıllarında sonunda belirlenmiştir. Sürücüler bir araç hakkında fikir edinmek istediklerinde o aracın o hangi segmentte olduğunu öğrenerek işe başlarlar. Böylece aracın temel özelliklerini kolayca anlayabilirler. Ayrıca alıcılar araç ararlarken yüzlerce marka ve model arasında kaybolmazlar. İhtiyaçlarına en iyi cevap verecek segmenti belirler daha sonra bu segmente dahil olan araç markalarına bakarlar.

Araba segmentleri

Ön Plana Çıkan Araba Segmentleri Neler?

Temelde 10 farklı araç segmenti bulunmaktadır. Gruplar A’dan başlayıp S harfine kadar sıralanır. Sürücüler aracının hangi sınıfa dahil olduğunu öğrenmek için kullanma kılavuzuna bakabilirler. Çünkü araçlar birden çok sınıfa dahil olabilirler. Bu sınıfların özellikleri ise şu şekildedir.

A Segmenti Araçlar

A segmenti araç sınıfına kompakt modeller girmektedir. Bu sınıfta yer alan araçlar 3,7 metreden daha küçük olmaktadır. Sürücüler bu araçlar kolayca park yeri bulabildikleri için tercih ederler. Yakıt tüketimleri düşük olmaktadır. Ayrıca bu sınıfta ki araçlar fiyat olarak da daha uygun meblağlara alınabilmektedir.

YouTube video
Ön Plana Çıkan Araba Segmentleri Neler?

B Segmenti Araçlar

B segmenti araç sınıfına 3,7 metre ile 4 metre arasında boyutlara sahip araçlar girmektedir. Bu araçlar genelde A segment ve C segment araçlarla karıştırılabilmektedir. Çünkü ara sınıftır. Motor gücü olarak A sınıfı araçlardan güçlü olmaktadırlar. Aileler bu sınıfı tercih edebilmektedir.

Araba segmentleri
Araba segmentleri Nelerdir

C Segmenti Araçlar

C segmenti araç sınıfına 4 metre ile 4,6 metre arasında ki araçlar girmektedir. Bu araçlar orta gelir grubuna hitap eden araçlardır. Ülkemizde oldukça tercih edilen sınıflardan birisidir. Aileler için ideal bir araçtır.

D Segmenti Araçlar

D segmenti araç sınıfına 4,6 metre ile 4,8 metre arasında uzunluğa sahip araçlar girmektedir. Bu araçlara üst gelir grubuna alt seviyelerden giren kişilerin beğenebileceği özellikler eklenmektedir. Donanımlı araçlar oldukları söylenebilir. Kabin hacimleri ve bagaj hacimleri geniş olduğu için aileler bu araçları oldukça beğenmektedir. Bu araçların hantal kalmamaları için motorlarının silindir hacimleri yüksek tutulmaktadır.

Ön Plana Çıkan Araba Segmentleri Neler?

E Segmenti Araçlar

E segmenti araç sınıfına 5 metrenin üzerinde uzunluklara sahip araçlar girmektedir. Bu araçlar üst gelir grubuna hitap eden araçlardır. Genelde bu araçların makam aracı ya da üst düzey yönetici aracı olarak kullanıldığı görülmektedir. Çağının ilerisinde donanım ve konfor özelliklerine sahip olabilirler. Motorlar oldukça güçlüdür. Genelde bu araçlarda yakıt tasarrufu gözetilmez.

F Segmenti Araçlar

F segmenti araç sınıfına 5 metre ve üzerinde ki araçlar dahil edilebilir. Birçok özellik bakımından E segmenti araçlara yakınsamaktadır. Aracın gerek dış tasarımında gerekse kabin içinde yüksek kalite işçilik göz çarpar. 

Ön Plana Çıkan Araba Segmentleri

G Segmenti Araçlar

G segmenti araçlarda standart bir uzunluk bulunmamaktadır. Bu araçlar yüksek performans göstermeleri için özel olarak yapılmaktadırlar. Genelde cabrio coupe gibi tasarımlara sahiptirler. Hız tutkunlarının severek kullandığı araçlardır.

J Segmenti Araçlar

J segmenti araçlarda standart uzunluk bulunmamaktadır. Günümüzde severek kullanılan SUV araçların bir kısmı bu sınıfa dahildir. Arazi araçları gibi şehir içi kullanımdan ziyade zorlu arazi koşullarında üstün performans göstermesi için tasarlanan araçlar bu sınıfa dahil olmaktadır. Genelde bu sınıfta ki araçlar 4×4 özelliğine sahiptir. Geniş ve yüksek olmaları sürücüler tarafından oldukça sevilmektedir.

M Segmenti Araçlar

M Segmenti Araçlar

M segmenti araçlarda standart uzunlu bulunmamaktadır. Çok amaçlı araçlar olarak ifade edilmektedirler. Minivanlar, kamyonetler bazı yolcu otobüsleri bu sınıfa dahildir.

S Segmenti Araçlar

S segmenti araçlar sportif araçlar olarak adlandırılırlar. Motorları güçlü araçlardır. Kabin hacimleri dardır. Genelde iki kapıları ve iki koltukları bulunur. Üstün performans gösterebilecek kapasitede araçlardır.

Araçlarda Segmentler

Araçlarda Segmentler

Segmentlere göre araç modellerine örnek şu modelleri verebiliriz.

  • A segmentinin bilindik araçları; Hyundai i10, Skoda Citigo, Peugeot 107, Fiat Panda ve Fiat 500’dür.
  • B segmentinin bilindik modelleri ise; Ford Fiesta, Honda Jazz, Dacia Logan, Citroen C3, Audi A1, Dacia Sandero ’dur
  • C segmentinin bilindik modelleri; Audi A3, BMW 1 ve 2 serisi, Citroen C4, Fiat Bravo ve Linea ’dır
  • D segmentinin bilindik modelleri; Audi A4 ve A5, BMW 3 ve 4 serisi, Volkswagen Passat, Citroen C5, Ford Mondeo ’dur
Araçlarda Segmentler Popüler
  • E segmentinin bilindik modelleri; BMW 5 serisi, Audi A6 ve A7, Nissan Navara, Volkswagen Amorak’dır
  • F serisinin bilindik modelleri; Audi A8, Land Rover Range Rover, Jeep Grand Cherokee, Mercedes G- serisidir.
  • G serinin bilindik modelleri; Mercedes SLC serisi, Honda S2000, Tesla Roadster ’dır
  • J serisinin bilindik modelleri; Audi Q3, Q5, Q7 serileri, BMW X1, X3, X5, X6, Fiat 500X, Ford Edge, Hyundai Santa Fe’dir.
  • M serisinin bilindik modelleri; Hyundai İX20, Ford B-Max, C-Max, Citroen C4 Picasso’dur
  • S serinin bilindik modelleri ise; Ferrari 488 GTB, Mercedes SLS AMG GT, Jaguar F type coupe ’dir.
Araçlarda Segmentler İyi

Özetle araba segmentleri gündeme geldiği zaman karşımıza geniş kapsamlı seçenekler çıkar!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.