Araba sevdalılarına özel!

Otomobil hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır

0 42

Otomobil hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır? Şayet hava filtreniz kirliyse aracınızın motoruna tozlu ve kirli bir hava girecektir. Bu kir ve tozdan dolayı motorunuzun daha zor çalışacağını ve yakıt tüketiminin de artış göstereceğini ifade edebiliriz. Kirli bir hava filtresi motora yeterince oksijen girmesine ve yakıtı verimli bir şekilde yakmasına izin vermeyecektir. Bu durumun sonucu olarak, motorun daha fazla çalışması gerektiğidir. Bu da yakıt tüketimini ve emisyonları artırır. Bu da motordaki parçaların erken aşınmasına ve daha yüksek bakım maliyetlerine yol açar.

Sürüşe başladığınızda, hava filtresinden hava geçer ve içindeki kir parçacıklarını giderir. Bu işlemden sonra, temiz hava bir emme manifoldundan motorunuza girer ve içten yanmalı bir süreçten geçer. Bu işlem, aracınızı ileri doğru hareket ettiren güç üretir. Bu nedenle, aracınızın hava filtresi kirliyse, aracınızın emme manifoldunda daha az oksijen bulunacaktır. Bu da motorunuzun doğru şekilde hava almasını ve ilerlemek için güç üretmesini zorlaştıracaktır. Başka bir deyişle, aracınızın hava filtresinde çok fazla toz parçacığı varsa, aracınızın içinde yanma için daha az oksijen olacaktır. Sonuç olarak kirli bir hava filtresi, yakıt tasarrufunun azalması ve motorda ciddi hasarlar da dahil olmak üzere motorunuzda sorunlara neden olabilir.

Otomobil hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır

Hava filtresi kirli ise ne olur?

Şayet Bir arabanın hava filtresi kirlendiğinde motoru birçok yönden olumsuz etkileyebilir. Kirli bir hava filtresi, motora giren hava miktarını azaltacaktır, bu da arabanızın normalde olabileceği kadar verimli veya güçlü çalışamayacağı anlamına gelir. Arabanızdaki hava filtresi, motorunuzdan toz ve birikintileri uzak tutmak için çalışır. Motorun üstünde bulunur ve havayı motorunuza girmeden önce temizler. Bu filtre kir ve toz parçacıklarıyla tıkandığında, motordan hava akışını engeller. Bu, yanma odanıza ne kadar oksijen girdiğini yavaşlatarak performansı ve yakıt verimliliğini azaltır.

Özellikle hava filtresi tozla tıkandığında, içten yanma odasına temiz hava sirkülasyonu yapması zor olacaktır. Bu da aracınızın performansının düşmesine neden olur. Ayrıca, yüksek hızlarda seyahat ettiğinizde, toz parçacıkları aracınızın bujiler gibi diğer parçalarına geçebilir ve pahalı onarımlara yol açabilir. Araba hava filtresi kirliyse, yanma odasına giren hava akışını kısıtlayacaktır. Bu da yakıta daha az oksijen karışıp yanacağı anlamına gelir. Bu, güç çıkışının azalmasına ve yakıt verimliliğinin düşmesine neden olur. Ayrıca hava filtresindeki kir parçacıkları motora emilebilir ve valfler veya pistonlar gibi bileşenlere zarar verebilir. Bu da yüksek maliyetli tamiratlara neden olabilir.

Hava filtresi kirli ise ne olur?

Kirli bir araba hava filtresi motorun çalışmasını nasıl etkiler

Motorunuzun hava filtresini temizlemeden çok fazla kir birikmesine izin verirseniz, sonunda o kadar çok birikinti oluşacaktır ki, ne kadar temizlik yapılırsa yapılsın motordan doğru hava akışını tekrar sağlayamayacaktır! Şayet aracınızı kirli bir hava filtresiyle kullanacaksanız motor düzgün çalışmaz. Bu da motora zarar verebilir. Bu, yakıt tüketiminde önemli bir artışa neden olabilir ve dolayısıyla giderlerinizi artırabilir.  Bir de aracınızda yağ kaçağı veya başka bir sorun varsa, bu da çok uzun süre kontrol edilmeden bırakılırsa motorunuza zarar verebilir. Bu da zayıf hızlanma veya sert rölanti gibi tıkalı bir hava filtresi nedeniyle ortaya çıkabilecek başka sorunlara da neden olacaktır.

Özellikle sürüş sırasında herhangi bir olağan dışı ses dinleyerek, aracınızın hava filtresinin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini anlayabilirsiniz. Hızlanırken veya yavaşlarken bir tıkırtı sesi duyarsanız, eski kağıt filtrenizi, geleneksel kağıt filtrelerden daha uzun süre dayanan ve sık sık değiştirilmesini gerektirmeyen yağlı köpük filtreyle değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir. Tam da bu noktada hava filtresinin araçlar için kritik bir etkiye sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

YouTube video

Bütün bu bilgiler ışığında şayet hava filtreniz kirliyse böyle bir durumda aracınıza giren havayı temizleme yeteneğini kaybedecektir. Bu da aracınız için ciddi bir sorun anlamına gelecektir. Çünkü kirli bir filtre daha az miktarda kiri ve tozu tutacaktır. Bu da can sıkıcı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca aracınızın motoruna kirli bir hava geleceğinden böyle bir durumda motorunuz da olumsuz olarak etkilenecektir. Üstelik aracınızda filtre sorununun varlığı aynı zamanda aracınızın çekişini de düşürecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.