Araba sevdalılarına özel!

Ruhsat Seri No Öğrenme

0 47

Ruhsat seri no öğrenme konusunda karşımıza birden fazla seçenek çıkacaktır. Ruhsat seri numarası EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) tarafınca kayıtlı bir numaradır. Araca ait verilerin kaydı için kullanılır. Toplamda iki harf ve altı rakamdan oluşur. Ruhsat seri numarasını aracın kimliği olarak düşünebilirsiniz. Taşıtın herhangi bir kaza durumunu, kimin adına kayıtlı olduğunu gibi sayısız bilgiye ruhsat seri numarası ile ulaşabilirsiniz.

İlk olarak 2010 yılında EGM ve TRAMER iş birliği neticesinde ruhsat seri numarası hayatımıza girmiştir. Polis çevirmelerinde aracın sıkıntılı bir durumunun olup olmadığı, alım satımlarda borçlu olup olmaması gibi durumlarda ruhsat seri numarası büyük kolaylık sağlar. Bunların yanında kasko yaptırırken, sigorta yaptırırken, herhangi bir kaza durumunda da faydalanılır.

Ruhsat seri no öğrenme konusunda farklı seçenekler karşımıza çıkar. Ruhsat seri numarsının bir kimlik olarak düşünebileceğimizi söylemiştik. Kimliğimize erişmenin yollarını hepimiz biliyoruz. Peki; ruhsat seri no bilgisini nasıl öğrenebiliriz? Sadece sigorta şirketleri veya polislerin görebileceği bir şey değildir bu.  Araç sahipleri de kolaylıkla ruhsat seri numarasını görebilir.

Eski araç ruhsatlarını hatırlayanlar vardır aramızda. Eski ruhsatlar daha karışık ve bulmak istenilen bilgiye ulaşmak bir hayli zordu. Günümüz ruhsatlarına bakacak olursak her şey gayet açıkça ortadadır. Aşağıda sıraladığımız özellikler ruhsat seri no öğrenme konusunu pratik bir hale getirecektir;

  • Aracınızın ruhsatını elinize alın
  • Araç ruhsatınız tek yaprak ve iki kısımdan oluşacaktır.
  • Ruhsatınızın sağ tarafa göz atınız. (Araç sahibine ait bilgilerin olduğu kısma)
  • En alt sağ köşede Belge Seri: XX NO:…. kısmı aracınızın ruhsat seri numarasının yer aldığı bölümdür
Ruhsat seri no öğrenme

Gördüğünüz gibi ruhsat seri numarasına ruhsatımıza bakarak ulaşmak bu kadar kolaydır. Trafik işlemlerinde, alım satımlarda özel, durumlarda bilmemiz gereken ve merak ettiğimiz ruhsat seri numarasına bakmayı öğrendik. Peki; ruhsat yanımızda yoksa nasıl öğrenebiliriz? Gelin birlikte şimdi de buna bakalım!

Ruhsat Seri No Öğrenme E Devlet

Aracınızın cüzdanı yanınızda yoksave ruhsat seri numarasına acil ulaşmanız gerekiyorsa e devlet üzerinden ruhsat seri numaranızı sorgulayabilirsiniz.  Ruhsat seri no öğrenme konusunda e-devlet pratik sonuçları beraberinde getirecektir. E-devlet üzerinden ruhsat seri numarası öğrenmeniz için; TC kimlik numarasıyla e-devlet şifrenizi biliyor olmak yeterli olacaktır. Şayet henüz e-devlet şifresine sahip değilseniz bunun için PTT şubelerine giderek, şifrenizi alabilirsiniz.

Ruhsat seri no öğrenme işlemi için ilk önce e-devlet sistemine giriş yapmalısınız. Sonrasında kimliğimi doğrula kısmından kimlik bilgilerinizi girerek; sorgula sayfasına geçiş yapmalısınız. Sorgulama sonrasında karşınıza üzerinize kayıtlı olan araçları göreceksiniz. Hemen yan sekmede yer alan detay bölümünü seçtiğiniz zaman aracınıza ait ruhsat seri no öğrenme konusunda isabetli bilgilere ulaşabilirsiniz.

YouTube video

Günümüzde e-devlet üzerinden ruhsat seri no öğrenme de dahil olmak üzere pek çok farklı bilgiyi öğrenebiliyoruz. E devlet şifreniz henüz yoksa almanızı şiddetle tavsiye ederim. Sadece araç ruhsat numarasına erişmek için değil bunun gibi birçok resmi işinizi halletmenize yardımcı olur. Bundan dolayı e-devlet sistemi, araç sorgulama işlemlerinin üst düzeyde yapılması konusunda kritik bir etkiye sahiptir.

E devlet üzerinden adına tescilli araç sorgulama sadece araç ruhsat seri numarası ile mi sınırlıdır? Tabii ki hayır! Araca ait tüm bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Trafik cezası, vergi borcu, sigorta durumu, borçlu olup olmadığı, muayenesi gibi birçok bilgiye ulaşmak mümkündür. Böylece aracınıza ait pek çok farklı bilgiye son derece pratik bir şekilde erişebilirsiniz.

Ruhsat Seri No Öğrenme E Devlet

Ruhsat Seri No Öğrenme Nerelerden Öğrenilir?

Ruhsat seri no öğrenme elektronik ortamlarda, Emniyet Genel Müdürlüğünde, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nde arşivlenmesinin bir diğer artısı da dolandırıcıların işini zorlaştırmasıdır. Düşünün aracın kimliğinin olmadığını. Dolandırıcı ve kötü niyetli insanlar hasarlı, kazalı, borçlu kısaca sıkıntılı araçları istedikleri gibi alıp satabilir. İnsanları dolandırabilir. Ruhsat seri no bu tür vakaların da önüne geçiyor. Bundan dolayıdır ki özellikle ikinci el araç alım ve satımlarında ruhsat seri no konusunu dikkate almalısınız.

Ruhsat seri numarasının artılarından bahsetmeye devam etsek bu yazımız bitmez. Ancak son bir örnekle kapanışı yapmak istiyorum. Çalıntı araçlar veya aranan araçların bulunmasında da polislerimize büyük fayda sağlar. Anlayacağımız ruhsat seri numarası araçlarımız için çok önemli bir belgedir. Bütün bu bilgiler ışığında Ruhsat seri no öğrenme işlemini e-devlet üzerinden pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.