Araba sevdalılarına özel!

Isofix Nedir?

0 0

Isofix nedir? Araçlar gün geçtikçe daha da gelişmektedir. Sürücülerin ve yolcuların güvenliği için araçlara birçok farklı güvenlik önlemi eklenmektedir. Fakat çarpışma uyarı sistemi, hava yastıkları gibi güvenlik önlemleri hep yetişkinleri korumaya yöneliktir. Çocukların olası kazalarda minimum düzeyde hasar almasını sağlayacak çok fazla güvenlik önlemi bulunmamaktadır. İşte bunun farkında olan araç üreticileri çocukların daha güvende olması için Isofix adı verilen yeni bir güvenlik sistemi geliştirmişlerdir. Araç koltuklarının kenarlarında bulunan ve arka koltukta ki yuvalara kenetlenen iki bardan oluşan sisteme Isofix ismi verilmiştir.

 İlk olarak 2006 yılında araçlara entegre edilen bir sistemdir. 2013 yılından sonra araçlarda bulunması zorunlu bir hale gelmiştir. Bu sistem gelmeden önce araç koltukları emniyet kemeri ile araca tutturuluyordu. Bu şekilde sabitlenen bebek koltukları yeterince güvenli olmuyordu. Çünkü sürücülerin koltukları yanlış bağlama ihtimali bulunuyordu. Ayrıca koltuk sabit olarak araca bağlanmıyordu. Yani olası bir kazada çocuğun yine hareket etme ve yaralanma ihtimali bulunuyordu. Peki, Isofix nedir? Dahası ne işe yarar? İşte detaylar!

Isofix nedir

Isofix Ne İşe Yarar?

Isofix sistemi ise tüm bu ihtimalleri geride bıraktı. Ebeveynler sadece arka koltukta ki bağlantı noktalarını ileri çekiyor. Ardından da bu noktalara uyumlu bebek koltuğunu tutturuyor. Bazı araçlarda Isofix bağlantı ışığı da bulunuyor. Böylece sürücü tam olarak bebek koltuğunu bağlayıp bağlamadığından da emin olabiliyor. Bu sisteme sahip olmayan araçlarda ise sürücülerin çıt sesini duyması yetiyor. Yapılan testler sonrasında bağlantı hata payının yüzde 8’lere kadar düştüğü görülebiliyor.

YouTube video
Isofix Nedir?

Ayrıca Isofix bağlantısına sahip olan koltuklarda ileri güvenlik önlemleri de bulunuyor. Koltuklarda ki beş noktadan kilitlenebilen emniyet kemerleri kazalarda çocukların hareketini minimuma indiriyor. Koltukların yan taraflarında bulunan köpükten yapılmış kulaklarda kaza anında çocuğun başını vurma ihtimalini sıfıra indiriyor. Bu koltukların güvenlik standartlarına uyması konusunda da ciddi denetimler yapılıyor.

Böylece ebeveynler gönül rahatlığıyla koltuklara güvenebiliyor. Bu sistemin güvenli olmasının yanında pratik ve hızlı olması da ebeveynleri oldukça mutlu ediyor. Koltuklar sisteme kısa sürede takılabiliyor ve çıkarılabiliyor. Ebeveynler böylece zaman kaybetmeden montaj işlemini yapabiliyor. Özellikle araç içerisinde bebeklerin güvenliği açısından yeni nesil teknolojilerin devreye girdiği bilinmektedir. Bu aşamada Isofix de sıklıkla tercih edilen bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Isofix Ne İşe Yarar?

Isofix Ne Demek

Ailelerin severek kullandığı Isofix güvenlik sistemli koltuklar artık her marka tarafından üretilmektedir. Aileler bütçelerine göre bir Isofix sistemli koltuğu rahatlıkla bulabilmektedir. Isofix koltukların birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlar;

  • Yüksek güvenlik sunması
  • Emniyet kemerine göre daha sabitleyici olması
  • Belirli standartlara göre imal edilmek zorunda olması
  • Gelişen bir teknoloji olması
  • Global bir teknoloji olması
  • Kullanım kolaylığı
  • Çocukları rahat ve konforlu hissettirecek özelliklerle beraber gelmesidir.

Tüm bu özellikler ailelerin farklı teknolojilere sahip koltukları bırakmasına neden olmuştur. Her ağırlıkta çocuğun rahat edebileceği Isofix bağlantılı koltuklara ulaşmak artık mümkündür. Bu sayede ebeveynler kadar çocuklarda keyifli zaman geçirmektedir. Koltukların birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Kimi pusete dönüşebilirken kimisi de bebek araçlarına da entegre olabilmektedir. Böylece ebeveynler tamamen ihtiyaçlarına yönelik seçim yapabilmektedir. Kimi aileler uygun fiyatlı Isofixli koltuklar aradığı için ikinci el koltuklara bakabilmektedir.

Yani aileler koltuğu kullanmadıkları zaman rahatlıkla satma şansına da sahiptirler. Bu sistem her geçen yıl daha da geliştirilmektedir. Aileler her sene çok daha gelişmiş özelliklere sahip üst modelleri piyasada bulabilirler.  Şu an farklı açılarda yatabilen Isofixli modeller bulunmaktadır. Böylece çocuklar isterlerse uzun yollarda bu koltuklarda rahatlıkla uyuyabilmektedir. Çocukların rahatı için koltuklara bel ve sırt desteği eklenmektedir. Koltuklarda alerjik etki yapmayacak kumaşlar kullanılmaktadır. Yani markalar güvenliğin yanında çocukların sağlığını da düşünmektedir.

Isofix Ne Demek

Isofix Neden Kullanılmalıdır?

Henüz 10 yıldan fazladır kullanılan bir teknoloji olan Isofix belki de ilerleyen yıllarda bir zorunluluk haline bile gelebilir. Çünkü geçmiş yıllarda çocukların ön koltukta oturmaması ya da araç koltuğunda seyahat etmemesi gibi zorunluluklarda bulunmuyordu. Bunların hepsi ilerleyen yıllarla birlikte birer trafik kanunu ile zorunlu hale getirildi.

Bu kurallara uymayan ebeveynlere cezai yaptırımlar uygulanmaya başlandı. Isofix teknolojisi de oldukça güven verici bir teknoloji. Çocukların korunması için bu teknolojinin zorunlu tutulması trafik güvenliğine büyük katkı sağlayacaktır. Böylece Isofix nedir? Konusuna detaylarıyla yanıtlar vermiş olduk!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.