Araba sevdalılarına özel!

Dacia Dokker Arıza Lambaları

0 94

Dacia Dokker arıza lambaları gündeme geldiği zaman çok sayıda farklı hata kodu karşımıza çıkar. Dacia marka araçlarda bulunan gösterge işaretlerinin bazıları o anki durumu açıklarken bazıları ise şoförü uyarmak içindir. Görseller sade, basit ve bildiktir. Şoförler kolayca panele adapte olabilirler. Panelde ki işaretlerden bazılarının anlamları şunlardır.

Üç çizgi üzerine dikey çizgi; sis lambalarının aktif olduğunu belirtir. Sis lambaları kapatılınca ikaz işareti söner.

Direksiyon yanında ünlem; EPS sisteminde bir arıza olmuş olabilir. Normalde araç çalıştırıldıktan sonra bir kere yanıp söner. Sürekli yandığı durumda sürücü dikkatli olmalı ve en kısa sürede servise gitmelidir.

Cam üzerinde fışkıran su; cam suyu belirli bir miktarın altına düştüğü noktada bu işaret yanacaktır. Sürücülere cam suyunu doldurmalarını hatırlatmak içindir. Sürücü su deposunu doldurunca ışık söner.

İçi boş yuvarlak; fren balatalarının değişim zamanı geldiğinde yanmaya başlar.

Hız kadranı kenarında ok; hız sabitleyici aktif olduğunda yanar.

Sağa ve sola ok; dönüş sinyallerini temsilen gösterge paneline konulmuştur. Sürücü sağa veya sola dönüş sinyali verince yanıp sönmeye başlar. Amacı sürücüye dönüş işaretinin aktif olduğunu hatırlatmaktır.

Fırlayan taş; ışık ve yağmur sensörünün aktif olduğunu belirten bir işarettir. Bu sistem otomatik olarak çalışır. Eğer işaret yanmıyorsa arıza olabilir.

Kar tanesi; sürücülerin araçta kış aylarında buzlu yollarda daha kontrollü bir sürüş gerçekleştirebilmesi için bir mod bulunur. Bu mod aktif edildiğinde gösterge yanmaya başlar.

Kutu içinde “i” işareti; yol bilgisayarına bir mesaj düştüğü zaman sürücü görsün diye bu gösterge yanmaya başlar. Acil mesajlarda kırmızı uyarı mesajında sarı renkte yanar. Mesaj okununca gösterge söner.

Kıvrılmış tel; ısıtma bujilerinin aktif olduğunu gösterir. Otomatik olarak çalışan bir sistemdir. Bujiler görevini yerine getirip kapanınca bu işaret söner.

Yol üzerine düşen kar taneleri; dışarı soğuk olduğunda buzlanma oluşma ihtimali bulunur. Sürücü bu durumu unutmasın diye düşük sıcaklıklarda yanar.

Kırmızı anahtar işareti; start sisteminde bir arıza olduğunda yanar. Araç çalışmayabilir.

Sarı anahtar üzerinde soru işareti; anahtarsız çalıştırma sisteminden gelen bir uyarıdır. Anahtarın araç içinde olmadığını gösterir. Anahtar algılanamamış olabilir. Uygun bir yere anahtar konulduğunda sorun çözülecektir.

Yuvarlak içinde ayakkabı; sürücülerin ufak hatalardan kaza yapmasını engellemek için konulmuştur. Sürücü aracı çalıştırırken frene basmazsa bu işaret çıkar.

YouTube video
Dacia Dokker arıza lambaları

Yeşil, yuvarlak içinde ayakkabı; sadece otomatik vitesli versiyonlar için geçerlidir. Sürücü aracı D konumuna alırken frene basmazsa bu işaret yanar. Aracın istemsiz hareket etmesini önlemek içindir.

Direksiyon altında kilit; direksiyon kilidinde bir sorun olduğunda ortaya çıkar. Sarı ve kırmızı olmak üzere iki farklı şekilde yanar. Kırmızı olduğunda ciddi bir sorun var demektir. Çekici çağrılmalıdır. Sarı yandığında ise dikkatli şekilde sürülmelidir.

Üç çizgi; uzun farların açık olduğunu gösterir.

Parantez içinde ünlem; lastik basıncı düşük olduğunda bu gösterge yanar. Sürücü aracı uygun bir yerde kenara çekmeli ve lastikleri kontrol etmelidir. Eğer lastiklerde bir sorun yoksa sensörler arızalanmış olabilir.

Ampul işareti; farların açık olduğunu gösteren işarettir. Farlar kapalıyken yanıyorsa aydınlatma sisteminde sorun olabilir.

Yuvarlak içinde fren lambası; frene basıldığında tamamlanan devrede ya da ampulde bir sorun olduğunu gösterir. Bir servise gidilmesi gereklidir.

Dacia Dokker arıza lambaları

Dacia Dokker Arıza Lambaları Anlamları

Hafifi ticari araç sınıfında diyebileceğimiz Dokker gösterge paneli olarak oldukça zengindir. Uyarılar sürücünün anlayabileceği sadeliktedir. Ön panelde bulunan uyarılar sürücünün işini oldukça kolaylaştıracaktır. Sürücüler olası bir sorunu kolayca tespit edebilecektir. Bu bağlamda ön panelde ki arıza işaretleri için adeta asistan görevi görüyor diyebiliriz.

Birçok sorunda sürücü erkenden önlem alma şansına sahip olacaktır. Dacia Dokker arıza lambaları anlamları sayesinde aracınızda meydana gelen arızayı daha isabetli bir şekilde tespit edebilirsiniz. Bu aşamada karar verirken Dacia Dokker arıza kodlarına dair farklı işaretlerin anlamlarını biliyor olmanız gerekmektedir.

Dacia Dokker Arıza Lambaları Anlamları

Dacia Dokker Arıza Lambaları Anlamları Nelerdir?

Dokker markasının gösterge paneline baktığımızda kadranların çevresine dağıldığını görüyoruz. İşaretlerin yeterli büyüklükte olması onların kolay görünebilir olmasını sağlamış. Arıza göstergeleri kırmızı rengi ve parlaklığı ile oldukça ilgi çekicidir.

Sürücüler hiçbir önemli uyarıyı kaçırmayacaktır. Ayrıca ön panele info ikazının eklenmesi de oldukça iyi olmuş. Böylece yol bilgisayarına düşen bilgileri görmeyen sürücüler kolayca haberdar olabilirler.  Hiçbir önemli detay sürücünün gözünden kaçmayacaktır. Böylece Dacia Dokker arıza lambaları konusuna detaylarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.