Araba sevdalılarına özel!

Motor Supap Değişimi Fiyatları 2023

0 3

Motor supap değişimi fiyatları yapılan işlemin özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fosil yakıtlarla çalışan motorlar yanma odalarında gerçekleşen ateşleme ile güç elde etmektedir. Yanma odalarına yakıt aktarma boruları ile gelmektedir. Hava ise açılıp kapanan supaplar ile aktarılmaktadır.

Eğer yeterli miktarlarda yakıt ve hava yanma odalarına alınmazsa düzgün ve stabil şekilde yanma gerçekleşmez. Yanma işleminin ardından bir takım artık gazlar ortaya çıkar. İşte bunlarda yine supaplar yardımıyla tahliye edilir. Kısaca supaplar motor için önemli parçalardır diyebiliriz.

Neredeyse bir çalışma süresi içinde binlerce kez açılıp kapanırlar. Haliyle hızlıca yıpranırlar. Yıpranma süresi sürücünün aracı kullanma şekline ve süresine göre değişiklik gösterecektir. Ortalama 50.000 kilometre ile 30.000 kilometre arasında değiştirilmesi gereklidir. Yoksa işlevini kaybetmeye başlayacaktır.

Araçta performans düşüşü görülebileceği gibi değiştirilmeyen supaplar başka parçalarında zarar görmesine sebep olabilir. Supap fiyatları aracın modeline göre değişiklik göstermektedir. Ama fiyatları çok yüksek değildir.

Biraz araştırma ile 200 liraya supap bulabilirsiniz. Bunlar alüminyum supaplar için en düşük fiyatlardır. Çelik supap fiyatları ise çok daha yüksektir. En yüksek alüminyum supap fiyatları ise 500 TL civarındadır.

Supap değişiminde işçilik fiyatları ise ne yazık ki bir hayli yüksektir. En düşük usta fiyatları 2.500 TL’den başlamaktadır. Supapların sökülmesinden sonra taşlama gibi ek işlemler yapılırsa usta fiyatları çok daha artacaktır.  

Motor supap değişimi fiyatları

Supap Takımı Fiyatları

Marka ve modele göre supap takımları fiyatları birbirinden farklıdır. Tırnaksız olan supaplar daha düşük fiyatlara bulunurken tırnaklı supaplar çok daha pahalıdır. Eğer aracınızın supapları arızalanırsa şu belirtileri görebilirsiniz;

  • Kontağı çevirdikten bir süre sonra sürtünme sesleri gelmeye başlar.
  • Motorun performansında yüzde 50’ye varan azalmalar görülebilir.
  • Motorun çekişi düşebilir.
  • Harcanan yakıt miktarları ciddi ölçüde artar.
  • Araç hantallaşmaya başlar.
  • Gaza bastığınızda geç tepki verebilir.
  • Hızlanma problemleri yaşanabilir.

Ayrıca supaplar eskidikçe ayarları da bozulmaya başlayacaktır. Bu durum supap değişimi yetkin ustalar tarafında yapılmazsa da görülecektir. Sürücüler supap vurması olarak da bilinen bu durumunu kolaylıkla anlayabilir. Çünkü aracın motorundan iki metal parçanın birbirine sürtme sesi gelir. Oldukça bariz bir ses olduğundan dolayı sürücüler bu sesi diğerlerinden kolayca ayırt edebilir. Bu durumda supaplar değiştirilmeli ya da yeniden kalibre edilmelidir. Bu işlemler servislerde yapılabilir.

Öncelikle araç yükseltilir. Daha sonra araç beşinci vitese takılır ve el freni çekilir. Daha sonra karbüratör kapağı sökülür. Supaplara ulaşıldıktan sonra ilk iki supap üst noktaya gelinceye kadar tekerler çevrilir. Supapların üzerinde bulunan vidalar gevşetilerek ya da sıkılarak uygun boşluk sağlanır. Ardından diğer supaplara da aynı işlem uygulanır. İşlemin ardından supaplar tamamen kalibre edilmiş olur.  Zaman alan bir işlem olan kalibre işlemi sonrası motor eskisi gibi sorunsuz çalışacaktır.

Supap Takımı Fiyatları

Motor Supap Değişimi Fiyatları 2023 Güncel Listesi

Marka – Model ile Yapılan İşlem2023 Fiyatları
Audi A3 motor supap değişimi10 bin 000 TL
Chevrolet Kalos motor supap değişim3 bin 750 TL
Citroen C motor supap değişim ücreti4  bin 800 TL
BMW seri 1 motor supap değişim işlemi11 bin 200 TL
Mercedes A Seri motor supap değişimi11 bin 600 TL
Dacia Logan motor supap değişimi3 bin 600 TL
Fiat Doblo motor supap değişimi fiyatı3 bin 600 TL
Honda Civic motor supap değişimi ücreti7 bin 100 TL
Hyundai Elantra motor supap değişimi5 bin 200 TL
Nissan Primera motor supap değişimi fiyatları5 bin 300 TL
Opel Corsa motor supap değişim fiyatı5 bin 100 TL
Peugeot Partner motor supap değişimi ücreti6 bin 100 TL
Renault Clio motor supap değişimi fiyatları3 bin 900 TL
Motor Supap Değişimi Fiyatları 2023 Güncel Listesi

Çelik Supap Değişimi Fiyat

Benzinli araçlarda yanma odalarına alınan yakıt bir nevi soğutucu görevi de görür. Püskürtüldüğünde emme valfleri ıslanmış olur. LPG’li araçlarda sıcaklık oldukça yüksektir. Soğutma görevi de görmez. Bu nedenle kullanılan supapların bir süre sonra şeklinde bozulmalar görülebilir. Çünkü malzeme deforme olmaya başlar. Bu nedenle LPG’li araçlarda genelde supaplar çelik olanları ile değiştirilir. Çünkü çelik ısı karşısında çok daha dirençlidir. Fakat çelik supaplarında değiştirilmesi ve kontrol edilmesi gereklidir.

Supaplar 100.000 kilometrede bir kontrol edilmelidir. Çünkü 1500 dereceye kadar dayanıklı olan çelikte bir süre sonra deforme olmaya başlayacaktır. Çelik supap takımları da marka ve modele göre değişiklik gösterebilmektedir. En düşük çelik supaplar 1.500 TL’den başlayan fiyatlara satılmaktadır. Bir takımın içinde ortalama 16 adet supap bulunabilir. En pahalı modeller ise 2,000 TL’nin üzerine satılmaktadır. Sürücüler kendi bütçelerine göre farklı kalitede supaplar arasından seçim yapabilir.

YouTube video
Çelik Supap Değişimi

Supaplar dikkat edilmezse sürücüye oldukça yüksek maliyetler çıkarabilir. Bu nedenle servisler harici noktalarda tamirinin yapılmaması gereklidir. Yine LPG’li araç kullanan kimseler kalitesi düşük ürünleri kullanmaktan kaçınmalıdır. Yoksa supaplar kısa süreler içinde eriyecektir. Kar etmek isteyen sürücüler kendilerini zarar içinde bulabilirler. Yine aracına sonradan LPG taktırmış olan sürücülerde supapları çelik olanlar içinden seçmelidir. Yoksa kısa süre içinde supapla ilgili sorunlar yaşayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.