Araba sevdalılarına özel!

Ehliyet Almak Ne Kadar Sürer?

0 1

Ehliyet almak ne kadar sürer? Toplu taşıma araçları ile seyahat hem zaman kaybına yol açtığından hem de konforlu olmadığından 18 yaşını doldurmuş birçok kişinin hayalini araç almak süsler. Bir araç sahibi olmak içinse gereken şey ehliyettir.

Ehliyeti olmayan bir kişi trafikte araç kullanırken yakalanırsa kendisine para cezası kesilecektir. Yine ehliyetsiz bir kişi kazaya karıştığında aldığı cezada farklı olacaktır. Ehliyet almak isteyen kimseler öncelikle bir kursa kayıt olmalıdır.

Daha sonra yazılı ve teorik sınavlara girerek trafiğe çıkacak yetkinlikte olduğun göstermelidir. Bu evreleri geçtikten sonra kişiler il ya da ilçelerde bulunan nüfus müdürlüklerinden ehliyetlerini alabilirler. Kişiler ehliyet almak için kursa yazıldıklarında kendilerinden aşağıda ki belgeler istenir;

 • Kimlik belgesi ya da fotokopisi
 • Sağlık raporu
 • Diploma belgesi ya da fotokopisi
 • Adli sicil kaydı
 • Biyometrik fotoğraf (6 ay içinde çekilmiş olmalı)
 • Kişilerin farklı sürücü belgeleri varsa onların fotokopisi
 • Evlenmiş ve soyadını değiştirmiş hanımların evlilik cüzdanı fotokopisi

Sağlık raporu aile hekimlerinden alınabilmektedir. Bunun için herhangi bir ücret istenmemektedir. Adli sicil kaydı ise e-devlet üzerinden kolayca çıkarılmaktadır.

Ehliyet almak ne kadar sürer

Ehliyet Alırken Kurs Süreci Nasıldır?

Kişiler kurslara kayıt olduktan sonra sınav dönemine ve yeterliliklerine göre ehliyet alma süreci 1,5 civarında sürecektir. Geçmiş dönemlerde bu süreç çok daha uzunken günümüzde süreç oldukça kısalmıştır. Pandemi döneminin ardından sınavlar internet ortamında yapılmaya başlanmıştır. Bu sınavdan sonra da kişiler direksiyon sınavına girmektedir.

Direksiyon sınavında dikkat edilecek birçok husus bulunmaktadır. Kırmızı ışıkta geçen, şerit değiştirirken sinyal vermeyen, park ederken kaldırıma ya da dubalara çarpan, aynaları kontrol etmeyen, emniyet kemerini takmayan, sınav sürecinde aşırı heyecandan hata yapan kişiler genelde direksiyon sınavından geçer not alamazlar.

Sınav bittikten ve sürücüler geçer not aldıktan sonra ise 10 gün içinde sertifikalar çıkmaktadır. Sürücü adayları bu sertifika ile ehliyetlerini alabilmektedir. Ehliyet almak için adaylar harç ücretlerini ödemeli ve bazı belgeleri teslim etmelidir. Bu belgeler aşağıda ki gibidir.

 • Kimlik belgesi
 • Sağlık raporu
 • Diploma belgesi
 • Adli Sicil kaydı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Kan grubunu gösterir belge
 • Harçların ödendiğini gösterir dekontlar
 • Nüfus müdürlüklerinde alınacak parmak izi
 • Sürücü kursun alınacak olan sertifika

Nüfus müdürlüklerine bu belgelerin tesliminden sonra yaklaşık 15 gün içinde ehliyet çıkarılmakta ve kişilerin adresine gönderilmektedir. Bu süre içinde adayların araç kullanabilmesi için kendilerine geçici sürü belgesi verilmektedir.

Ehliyet Alırken Kurs Süreci Nasıldır?

Araba Ehliyeti Almak Ne Kadar Sürer

Araç ehliyeti almak isteyen kişilerin teorik eğitimleri 2 hafta kadar sürmektedir. Ehliyet sınavına girmek içinse en fazla 1 ay beklerler. Eğer denk gelirse doğrudan teorik eğitimden sonra da sınava girmek mümkündür. Direksiyon eğitimi ise 1 ay içinde tamamlanmaktadır. Kursların ehliyet almak için gerekli olan sertifikayı hazırlaması da 1 hafta kadar sürmektedir.

Ehliyet randevusu alınması ve harçların yatırılması süreci ise en fazla 10 gün kadar sürmektedir. Ehliyetinizin hazırlanması ve sizin adresinize gelmesi ise en fazla 15 gün sürmektedir. Hepsini toparlayacak olursak ehliyet alma süreci en uzun 3 ay en kısa ise 45 gün kadar sürer. Eğer direksiyon sınavında ya da teorik sınavda başarılı olamazsanız süreç daha da uzayabilir.

Motor Ehliyeti Almak Ne Kadar Sürer

Motor Ehliyeti Almak Ne Kadar Sürer

Motor ehliyeti alma süreci hemen hemen araba ehliyeti alma süreciyle aynı şekilde ilerlemektedir. Yani bu süreç içinde en erken 45 gün en geç 3 ay diyebiliriz. Yazılı sınavlar ayda 1 kere yapılmaktadır. Kişilerin 4 kere yazılı 4 kere teorik sınava girme hakkı vardır. Eğer 4 seferde yapamazlarsa süreç en başa döner. Motor ehliyeti alacak olan kişilerin araç ehliyetleri varsa yazılı sınava girmelerine gerek olmaz.

Haliyle bu kişiler için süreç çok daha kısa sürecektir. Sadece teorik eğitim alıp teorik sınavdan geçmeleri yeterli olacaktır. Motor ehliyeti eğitimi yaklaşık 2 hafta kadar sürmektedir. Eğer kişiler motor konusunda yeteneklilerse hızlıca sınavlardan geçip ehliyetlerine kavuşabilirler. Ama yeteneklerini geliştirmeleri uzun sürüyorsa özellikle teorik eğitim çok daha uzun süreler alabilir.  Böylece Ehliyet almak ne kadar sürer? Sorusuna detaylarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.