Araba sevdalılarına özel!

Renault Df771 Arıza Kodu Nedir?

0 449

Renault Df771 kodu sıklıkla karşılaşılan bir hata kodudur. Renault marka araçların yol bilgisayarlarına düşen kodlardan birisidir Df771. Bu uyarı yol bilgisayarına düştüğünde sürücüler yakıt sisteminde bir sorun olduğunu anlamalıdır. Bu kod türetildikten sonra İngiliz anahtarı işareti ya da motor arıza lambası yanabilir. Uyarı ekrana düştükten sonra araç motora zarar gelmemesi için kendini korumaya alacaktır. Bu nedenle araçta performans düşüşleri yaşanabilir.

Bu nedenle sürücünün aracı fazla zorlamaması gereklidir. Yakıt sorunu ilk başta çok ciddi bir problem gibi durmayabilir. Ama ilerleyen zamanlarda şoföre çok daha zorluk çıkarabilir. Hatta yakıt sistemi ile başlayan arıza ilerleyen dönemlerde başka parçalarında zarar görmesine sebep olabilir. Bu nedenle arıza ciddiye alınmalıdır. Sürücünün en kısa sürede servise gitmesi onun daha büyük sorunlarla uğraşmasının önüne geçecektir.

Basınç regülatörü arızası dizel yakıt kullanan araçlarda ortaya çıkabilmektedir. Bunun sebebi bu araçlarda kullanılan enjektör sistemidir. Benzinli araçlarda ateşleme sistemi bulunmaktadır. Yakıt odasına alınan hava ve yakıt karışımı bu odalarda ateşle yakılmaktadır. Fakat dizel marka araçlarda basınçla mazot ve hava karışımı basınçla yakılmaktadır. Haliyle bir süre sonra enjektör sistemleri arızalanabilmektedir.

YouTube video
Renault Df771

Bu nedenle sürücülere yaşlı dizel araçları almadan önce iki kere düşünmeleri tavsiye edilmektedir. Regülatör basıncı kontrol etmeye yarayan bir cihazdır. Bu regülatör sayesinde motor içinde ki ateşleme kontrol altında tutulur. Doğru hava ve mazot karışımının yakıt odalarına alınmasını sağlar. Yakıtın geldiği hattın hemen bitiminde bu regülatör bulunur. Fazla yakıt yanma odasına alındığında boşaltma valfi açılır ve yakıtın tahliyesini sağlar.

Oldukça önemli işlevlere sahip olan regülatöre çevre koşullarından etkilenebilmektedir. Haliyle bir süre sonra regülatör işlevsiz kaldığı zaman yanma odalarında ki denge bozulmaktadır. Yakıt tüketimi artacağı gibi aracın performansı da etkilenecektir. Aracın oldukça kötü etkileyen bu sorun servislerde kısa sürelerde çözülebilmektedir. Gerekli parçalar değişildikten sonra araç yeniden eski performansına dönebilir.

Renault Df771

Df771 Renault Arıza Kodu

Renault Df771 arıza kodu; farklı nedenlerden kaynaklı olarak karşımıza çıkar. Araçta yakıt regülatörü arızası olmasının sebepleri şunlar olabilir;

  • Yakıt doğru şekilde yanmıyordur.
  • Enjektörde bozulmalar mevcuttur.
  • Yakıt filtresi tıkanmış olabilir.
  • Yakıt kalitesiz olabilir.
  • Yakıt pompası müşürü arızalanmış olabilir.
  • Yakıt regülatörüne giden bağlantı kabloları arızalanmış olabilir. 

Yakıtın doğru bir biçimde yanıp yanmadığı egzoz gazı gözlenerek anlaşılabilir. Eğer araç siyah duman çıkarıyorsa bu mazotun doğru şekilde yanmadığının işaretidir. Enjektör bozulmaları yaşandığında da araçta teklemeler görülebilir. Genel olarak yakıt regülatörü arızalarında ise ilk ortaya çıkan belirtilerden birisi araçta performans düşüş olacaktır. Bunun haricinde birçok OBD cihazına bağlandığında belli olmaktadır. Peki, Renault Df771 arızası nasıl belirlenir? İşte detaylar!

Df771 Renault Arıza Kodu

Df771 Renault Arızası Nasıl Belirlenir?

Eğer regülatöründe ya da bağlantılarında sorun varsa bu çoğunlukta serviste yapılan ölçümlerin sonunda belli olur. Serviste bakılan parçalardan birisi de ECU’dur. Aracın beyni olan bu parça özellikle eski araçlarda arıza yapabilmektedir. Bunun gibi durumlarda yakıt regülatörü işlevini yerine sorunsuzca getiriyordur. Fakat ECU düzgün çalışmadığından yanma gerektiği şekilde yapılamıyordur. Serviste ayrıca ECU’nun çalışma performansı da değerlendirilir.

Sürücüler eğer yaşanan sorunu geç anlarsa katalitik konvertörde arızalanmaya başlayacaktır. Bu parçanın hem değişimi zahmetlidir hem de tamir ücreti yüksektir.Bu nedenle araçta performans düşüklükleri olduğunda gecikmeden bir servise gidilmelidir. Ayrıca sürücüler aracın periyodik muayenelerinde aksatmamalıdır. Çünkü dizel araçlarda bulunan sistemler oldukça hassastır. Uzun süre kullanılan dizel motorlar çok çabuk bozulabilir.

Df771 Renault Arızası Nasıl Belirlenir?

Sensörler bir süre sonra kirlenebilir ve filtreler tıkanabilir. Bu durumda da aracın çalışma düzeni bozulmaya başlar. Bu durum birçok farklı parçaya sirayet ederse sorunun telafisi daha zor olur. Bu tarz problemlerle uğraşmamak için aracı yoğun kullanan sürücüler 40.000 kilometrede bir bakıma gitmelidir. Servislerde aracın sensörleri ve servoları kontrol edilir. İşlevini yerine getiremeyen parçalar değiştirilir. 

Tıkanmış olan filtrelerin temizliği gerçekleştirilir. Ayrıca motorun iç temizliği de özel solüsyonlarla yapılır. Böylece aktarım borularının içinde kurum birikmesi gibi sorunlarda ortadan kalkmış olur. Sızıntı sorunlarının görülme ihtimali düşer. Araç çok uzun süreler boyunca büyük tamirler gerekmeden kullanılabilir. Araç yaşlanmış dahi olsa düzenli bakımları yapıldığı sürece performansın çok fazla düşmez. Bu yazımızda Renault Df771 konusunda detaylarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.