Araba sevdalılarına özel!

B Ehliyet Hangi Motorları Kullanır

0 7

B ehliyet hangi motorları kullanır? B sınıfı ehliyete sahip olan kimseler motorlu bisikletleri, dört tekerli motosikletleri kullanabilirler. B sınıfı ile sürülecek olan motorlar oldukça kısıtlıdır. Çünkü bu sınıf aslında otomobiller içindir. Motor kullanmak isteyenlerin A1 ve A2 sınıf ehliyet almaları gereklidir. B sınıfı ehliyet almak çok zorlayıcı değildir. 18 yaşını doldurmuş herkes ehliyeti alabilir. B sınıfı ehliyet için sürücüler bir kursa kayıt olmaları gereklidir. Kayıt sırasında sürücülerden aşağıda ki belgeler istenir.

 • Kimlik fotokopisi
 • B harici ehliyet varsa onların fotokopisi
 • Diploma
 • 6 adet fotoğraf
 • Sağlık raporu
 • Kan grubu belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • Adres beyanı

Belgelerini teslim eden sürücü adayı daha sonra teorik ve pratik derslere girmeye başlar. Aldığı eğitimin ardından yazılı ve uygulamalı olarak iki ayrı sınava girer. Yazılı sınava giren sürücü adayları eğer geçerlerse uygulamalı derse girerler. Yazılı sınava ilk yardım, motor bilgisi, trafik kuralları gibi konulardan sorular çıkmaktadır. Sınavlar artık online şekilde yapıldığından dolayı sonuçları aynı gün içinde açıklanmaktadır.

 Sınavlara ödenecek toplam miktar 2022 yılı itibariyle 1500 TL’yi bulabilmektedir. Adaylar sorunsuz bir şekilde süreci sürdürürlerse 3 ay gibi sürede ehliyetlerini alabilirler. Sürücü kursu aday yazılı ve uygulamalı sınavları başarılı şekilde geçerse ona sertifika verir. Aday aşağıda ki evraklarla birlikte bu sertifikayı İlçe ya da İlçe Nüfus Müdürlüklerine vererek ehliyetini alır.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Diploma
 • Sağlık raporu
 • Adli sicil kaydı
 • Biyometrik resim  
B ehliyet hangi motorları kullanır

B Sınıfı Ehliyet Hangi Motorları Kullanır

B sınıfı ehliyeti ile motor kullanmak isteyen sürücüler 50 cc altındaki motorlara yönelebilirler. Bu motorlar MTV’den muaf oldukları oldukça uygun fiyatlara gelecektir. Ayrıca bu motorlara trafik sigortası da ödenmemektedir. Peki, B ehliyet hangi motorları kullanır? Kısa mesafeler için uygun bu motorlara yönelenlere şu modelleri tavsiye edebiliriz;

 • Arora Vesta 50; sade bir görünüme sahip olan motor tek silindirlidir. 100 metreküp motor hacmi bulunmaktadır. Otomatik vitesli olduğu için kullanımı oldukça kolaydır.
 • Kuba X-Boos; 4 zamanlı ve tek silindirli bir motora sahiptir. Retro bir görünüme sahiptir. Manuel vitesli olmasından dolayı başlangıç motoru olarak tercih edilmeyebilir. 9 litrelik yakıt deposu bulunan motor 200 kiloya kadar yük taşıyabilmektedir.
 • Volta Revolt; elektrikli ve benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneği bulunmaktadır. 45 kilometreye kadar hızı yükselebilir. Farklı renk seçenekleri olması sayesinde alıcılar zevkine göre seçim yapabilir. Yakıt tüketimi oldukça uygundur.
 • Yuki Casper 50; standart bir görünüme sahiptir. 4,8 litrelik yakıt tankı bulunmaktadır. Otomatik viteslidir.
 • RKS Blazer; 5 litre yakıt tankı bulunan model görüntüsüyle oldukça ilgi çekebilir. Otomatik viteslidir. Sürücülerin eşyalarını koyabileceği bir bölümü bulunmaktadır.
 • Falcon Master; marka 50 cc motor denilince akla gelen ilk markalardandır. Bu modelinde yarı otomatik vites bulunmaktadır. 150 kiloya kadar taşıyabilir.
B Sınıfı Ehliyet Hangi Motorları Kullanır

B Sınıfı Hangi Araçları Kullanır?

B sınıfı ehliyet için en genel ehliyet sınıfı demek yanlış olmayacaktır. Hemen herkesin aldığı ilk ehliyetlerden biri B sınıfıdır. Bu ehliyete sahip olan kişiler pek çok farklı taşıtı kullanabilir. Geçmiş zamanda B ehliyeti ile kullanılacak araç sınıfı daha fazlaydı. Fakat yapılan değişiklerle B sınıfı ehliyetin kapsamı da bir miktar daraltıldı. Bu ehliyet ile B, B1, D1, M, F sınıfı araçların hepsi kullanılabilir. Yani otomobil harici traktörde kullanabilirler.

Ayrıca 4 tekerli motosiklet ve 50 cc motor hacmi olan motorları da kullanabilirler. Bunun dışında ağırlığı 4250 kiloyu geçmeyen hibrit araçları da kullanma yetkileri vardır. Kamyonetleri kullanabilirler. Motor gücü 15 kilovatı geçmeyen ağırlığı 400 kilogramdan az olan araçları sürme yetkileri vardır. Yük taşıma için kullanılan araçların bazılarını kullanabilirler. Ama araçların ağırlığı 500 kilogramı geçmemelidir. Moped tarzı araçları sürebilirler. Tekerlek sayısı sınırı bulunmamaktadır. 

B Sınıfı Hangi Araçları Kullanır?

B sınıfı ehliyet sahiplerinin minibüs kullanma yetkisi de vardır. 17 kişilik yolcu kapasitesi bulunan minibüsleri sürebilirler. Traktör sürebilirler. B sınıfı ehliyet için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gereklidir. Fakat B1 sınıfı ehliyet için 16 yaşını doldurmuş olması yeterlidir. Sağlık engeli bulunan ya da bulunmayan herkes bu ehliyete sahip olabilir. Sağlık engeli bulunan kişilerin durumları ise ehliyete işlenir. Böylece B ehliyet hangi motorları kullanır? Sorusuna yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.