Araba sevdalılarına özel!

En Çok Tercih Edilen Enduro Motosiklet Modelleri

0 8

Motosiklet için tutkulu insanların aracı demek yanlış olmaz. İki tekerlekli bu canavar adrenalini ve heyecanı seven insanların düşlerinde yatan araçlardan biri oluyor. Fakat herkesin motoru kullanmak istediği yer aynı olmuyor. Özellikle son zamanlarda en çok tercih edilen Eduro motosiklet modelleri gündeme geldiği zaman karşımıza farklı seçenekler çıkabiliyor.

En Çok Tercih Edilen Enduro Motosiklet Modelleri Neler?

Kimi insanlar street, racing tarzı motorlarla asfaltta hız yapmayı isterlerken bazıları ise enduro, cross tarzı motorlarla kimselerin gitmediği bakir toprakları keşfetmeyi, engebeli arazilerde dolaşmayı istiyorlar. İşte doğa tutkunu bu kişilere tavsiye edilebilecek bazı modeller şu şekildedir;

  • BMW F800 GS
  • Kawasaki Versys 100 SE
  • Suzuki V-Storm 1050 XT
  • Triumph Tiger 800 XCX
  • KTM 1290 Super Adventure R

BMW F800 GS

BMW markası iyi bir otomobil üreticisi olduğu kadar iyide bir motor üreticisidir. Ürettiği 800 cc’lik motora sahip model çift silindirli bir motora sahiptir. Sade ve şık bir tasarıma sahiptir. Gelişmiş özellikleri sayesinde hem asfalt yolda hem de arazide kolay ve konforlu sürüş imkânı sağlar. Modelle ilgili tek şikâyet selesinin yeterince rahat olmadığı ve uzun yolsa sürücüyü rahatsız ettiği yönündedir.

Kawasaki Versys 100 SE

Kawasaki modelleri kolay tamir edilmesi ve dayanıklı olmasıyla bilinir. Bu modeli her ne kadar uzaktan dayanıklı değilmiş gibi görünse de kaliteli malzemeden imal edildiğini söyleyebiliriz. Çekiş gücü ve motor gücü kullanıcılar tarafından yeterli bulunmaktadır. Ama motor yere yakın olduğundan çok kötü yollarda yüksek performans gösteremeyeceği söylenmektedir.

Suzuki V-Storm 1050 XT

Kullanıcılar bu motoru çevik olmasından dolayı oldukça seviyorlar. Markanın 80’li yıllarda ürettiği enduro motorlardan ilham alarak çıkardığı bu yeni model oldukça yenilikçi özelliklere sahip.

Triumph Tiger 800 XCX

800 cc motora sahip model yoldan çok arazide kullanıma uygun şekilde üretilmiştir. Kullanıcılar motoru sürerken kendilerini oldukça güvende hissedecektir. 3 silindirli motoru sayesinde hızlanma konusunda hiçbir sorun yaşatmamaktadır. Süspansiyonunun ayarlanabilmesi de sürücülerin zevkine göre ayarlama yapmasına imkân veriyor.

KTM 1290 Super Adventure R

Oldukça dayanıklı olan model zorlu şartlara dayanıklı süspansiyon ve şanzıman sistemi ile donatılmıştır. Güçlü motora sahip olması hız severleri mutlu etmeye yetecektir. Tek eksik yanı büyük olmasıdır. Arazide bu yanı herhangi bir olumsuzluk yaratmasa da şehir içinde kullanıcıları zorlayacaktır.

Enduro Motor Nedir

Endurance yani dayanıklılık sözcüğünden türemiş olan Enduro adı üstünde zorlu koşullara dayanması için yapılmış bir tasarımdır.  Sürüşü birçok motora göre bir hayli zorludur. Özellikle kısa boylu ve zayıf kişiler aracı yönlendirmekte zorlanabilirler. Motorun yüksekliğinin fazla olması ve ağır olması bu durumun başlıca sebepleridir. Teknik özelliklerine bakacak olursak bu modellerde genelde güçlü motorlar yer alır. Böylece engebeli arazileri aşmak için yeterli çekiş gücü ve hızı elde edebilirler.

Süspansiyonları ve amortisörleri arazi şartlarına dayanabilmesi için özel olarak seçilir. Genelde konforlu olması için çift çatallı süspansiyonlar tercih edilir. Ön çatal dik açılı şekilde konumlandırılmıştır. Bu tasarım motora daha fazla manevra yapma imkânı sağlar. Araç dar ve engebeli yollarda çevik bir şekilde hareket edebilir. Fren sistemlerinde ki ABS ise özeldir. Kötü koşullarda sürücünün araca hızlıca müdahale etmesini sağlar.

Sürücüler bu motorlarla uzun yollar yaptığından dolayı sele kısmında ergonomik malzeme kullanılır.  Böylece kullanıcı çok daha konforlu bir seyahat geçirir. Sürücülerin arazide fırlayan taş ve çakıldan korunması ve rüzgârdan etkilenmemesi için modellerde daha yüksek siperlikler tercih edilir. Aynı şekilde el pedlerinin olduğu kısımlarda da koruma ekipmanlarına yer verilebilir.

Bu motorlarda kullanılabilecek ekipman sayısı da oldukça fazladır. Sürücüler kendi konfor ve ihtiyaçlarına göre motorlarına yeni eklemeler yapabilirler. Genelde bu motorlarda en çok tercih edilen ekipman taşıma çantaları olmaktadır. Yan ve üst heybelerle birlikte kullanıcılar litrelerce boş alana sahip olabilirler.

Enduro Motorlar Hangileri

Birçok farklı koşula direnç gösterebilmesi için yapılmış olan enduro motorlar son yıllarda daha çok ilgi görmeye başlamıştır. Bu motorlar her ne kadar şehir içinde de kullanılsa da genelde heybetli olmalarından dolayı sürücüleri zor durumda bırakabilmektedir. Bu nedenle motorunu şehir içinde de kullanmak isteyen sürücüler arazi ve şehre göre farklı konfigürasyonlar oluşturabilmektedirler. Bu araçların en önemli özelliği darbelere ve çevre koşullarına dayanıklılık göstermesidir.

Aracın motoru su çamur gibi unsurlardan etkilenmeyecek şekilde konumlandırılmıştır. Düşmelere karşı yan kısımlarında darbe emiciler bulunmaktadır. Tasarımında mukavemet ön plandadır. Diğer motosikletlerin aksine motoru uzun süre yüksek devirlerde çalışabilir. Sürücünün de uzun süre motorun üzerinde kalabilmesi için rahat bir sürüş açısına sahiptir. Sürücü motorda dik bir şekilde oturur. Dizlerse motorda hafif kıvrık bir açıyla durur. Böylece süren kişi rahatsız olmadan motoru uzun süre kullanabilir.

Temelde ralli yarışlarında görmeye alışkın olduğumuz enduro motorlar yol şartlarının yetersiz olduğu ülkelerde çok daha fazla kullanılmaktadır. Bu motorlara sahip olan kişilerin nitelik yerine niceliğe daha önem verdiğini söyleyebiliriz. Çünkü enduro motor sahibi aracının ne kadar pis olduğu ya da motorun üzerinde çizik vuruk olup olmamasıyla ilgilenmez. Onu hangi lokasyonlara götürebildiği ile ilgilenir. Bu nedenle ikinci el enduro motor ilanlarına baktığımızda genelde yıpranmış araçlar karşımıza çıkmaktadır. 

Peki bu kadar övgü alan enduro motorların hiç kötü özelliği yok mu? Derseniz öncelikle bu motorları sürmenin zorlu olduğunu söyleyebiliriz. Motosikleti tamamen sizin yönlendirmeniz gerekecektir. Genelde bu araçları kullanan kişiler tek kişi olmayı sevmektedir. Çünkü ikinci bir kişi özellikle arazide dengeyi oldukça kötü etkilemektedir. Zorlu koşullarda kullanılıyorsa haliyle çok fazla bakım yapılması gerekecektir. İstediği kadar süspansiyon sistemleri gelişmiş olsun arazide sürücüler çok fazla titreşim ve sarsıntı yaşayacaktır.

Enduro Motosiklet Tavsiyeleri

Enduro motorlar arasında sürücülerin ihtiyaçlarına göre tercih edebileceği birçok farklı model bulunmaktadır. Bunlar arasında öne çıkan bazı modeller şu şekildedir;

  • Yamaha XT 1200ZE
  • Yamaha Tenere 700
  • Ducati Multistrada 1260
  • Honda CRF1000L Africa Twin

Yamaha XT 1200ZE

İkiz silindirli sıvı soğutmalı motora sahiptir. 1199 cc hacme sahip motoru 112 beygir güç, 117 Nm tork üretebilir. Arka süspansiyonu ayarlanabilir mafsallı, ön süspansiyonu teleskopik çatala sahiptir. Yakıt kapasitesi 23 litre olan araç 265 kilo ağırlığa sahiptir.

Yamaha Tenere 700

İkiz silindirli sıvı soğutmalı motora sahiptir. 689 cc hacme sahip motoru 73,4beygir güç, 68 Nm tork üretebilir. Arka süspansiyonu mafsallı salıncak tip, ön süspansiyonu ters teleskopik amortisöre sahiptir. Yakıt kapasitesi 16 litre olan araç 204 kilo ağırlığa sahiptir.

Ducati Multistrada 1260

İkiz silindirli sıvı soğutmalı motora sahiptir. 1262 cc hacme sahip motoru 158 beygir güç, 129 Nm tork üretebilir. Arka süspansiyonu yarı aktif Sachs, ön süspansiyonu yarı aktif Sachs sahiptir. Yakıt kapasitesi 30 litre olan araç 209 kilo ağırlığa sahiptir.

YouTube video
En Çok Tercih Edilen Enduro Motosiklet Modelleri

Honda CRF1000L Africa Twin

İkiz silindirli sıvı soğutmalı motora sahiptir. 1084 cc hacme sahip motoru 75 KW güç, 105 Nm tork üretebilir. Arka süspansiyonu monoblok döner kol, ön süspansiyonu ters teleskopik çatala sahiptir. Yakıt kapasitesi 18,8 litre olan araç 226 kilo ağırlığa sahiptir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.