Araba sevdalılarına özel!

Ateşleme Bobini Ariza Belirtileri

0 5

Ateşleme bobini ariza belirtileri nelerdir? Arızalı bir ateşleme bobini, motorunuzda teklemeye ve düzensiz çalışmaya neden olabilir. Buna normalde bobinlerden birindeki kısa devre veya bujilerden birindeki açık devre neden olur. Kendinizi bu belirtilerden herhangi birini yaşarken bulursanız, ateşleme bobinlerinizi değiştirme zamanı gelmiş olabilir. En yaygın ateşleme bobini ariza belirtileri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

 • Motor teklemeleri
 • Motorun düzensiz çalışması
 • Yakıt tüketiminde belirgin bir artış

Ateşleme bobini arıza belirtilerini tespit etmek zor olabilir. Bu tür arızalarda ilk belirti, bir kontrol motoru ışığının yanmasıdır. Ancak ateşleme bobininin arızalandığını anlamanın başka yolları da vardır. Mesela aracınızda motor teklemesi sorunu yaşıyorsanız mutlaka bobin arızası akla gelmelidir. Yine düzensiz bir şekilde çalışan motor varsa ateşleme bobini arızası gündeme gelir. Bir de ateşleme bobini arıza belirtileri gündeme geldiği zaman yakıt tüketimindeki belirgin artış da karşımıza çıkar.

Ateşleme bobinleri, aracınızın motorundaki yakıtı ateşlemekten sorumludur. Her bir bujinin üzerinde bulunurlar ve yanma sürecini hızlandırmak için güçlü bir akım üretirler. Bir ateşleme bobini arızalandığında, motorunuzda teklemelere ve düşük performansa neden olabilir. Dolayısıyla bu tarz bir sorun yaşadığınız zaman can sıkıcı farklı sorunlar da beraberinde gelecektir.

Ateşleme bobinleri, motorun ateşleme sisteminin bir parçasıdır. Yanma odasındaki yakıtı ateşleyen bujiler için yüksek voltaj üretirler. Bobinler çok hassastır ve motorun düzgün çalışması için her zaman iyi durumda olması gerekir. Çünkü bu tür parçalarda ortaya çıkan arıza durumu aracınızın performansını olumsuz bir yönde etkiler. Böyle bir durumda seri bir şekilde tamircinize gitmeniz gerekir. Böylece bu sorunu kısa bir süre içerisinde çözebilirsiniz.

Ateşleme bobini ariza belirtileri

İçerik Tablosu

Ateşleme bobini arızası nasıl anlaşılır

Ateşleme bobini arızasının en yaygın belirtisi motor kontrol ışığıdır. Bir ateşleme bobini arızası, aracın teklemesine veya kötü çalışmasına neden olabilir. Dolayısıyla bu tarz bir sorun yaşıyorsanız karşınıza belirgin arızalar çıkacaktır. Şayet aşağıda sıraladığımız belirtilerden birisini yaşıyorsanız ateşleme bobini arızası yaşıyor olabilirsiniz;

 • Motor tekliyor veya iyi çalışmıyorsa
 • Sürüş sırasında motorunuz aralıklı olarak stop ediyorsa
 • Aşırı yakıt tüketimi ve düşük performans sorununuz varsa
 • Motorunuzu çalıştırdığınızda yüksek tıklama sesi duyuyorsanız

Ateşleme bobini her an arızalanabilir. Bu nedenle düzenli olarak ateşleme bobini kontrol edilmeleri önemlidir. Motorunuzun sıçradığını veya marşta sorun yaşadığını fark ederseniz, hemen ateşleme bobinlerinizi kontrol ettirin. Bu sorun, hemen ele alınmazsa motorunuzla ilgili daha ciddi bir soruna işaret edebilir. Bir de bu tarz bir arıza yaşıyorsanız motor arıza ışığı belirtisi alırsınız. Böyle bir durumda aracınızın sensörlerini kontrol etmenizde fayda vardır.

Ateşleme bobini aracınızın hassas paçalarıdır. Bu da düzgün çalışmadıkları takdirde onlarda ters gidebilecek pek çok şey olduğu anlamına gelir. Örneğin ateşleme bobinlerinizden biri elektrik arızası veya kısa devre nedeniyle arızalanırsa, aracınızın kendisine olduğu gibi diğer parçalarına da zarar verebilir. Üstelik bu parçada yer alan arızayı tamir ettirmediğiniz zaman aracınızda çok daha büyüm masraflı tamiratlar yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.

Ateşleme bobini arızası nasıl anlaşılır

Bobin arıza belirtileri nelerdir?

Ateşleme bobini arızası, motoru ateşlemek için yüksek voltaj üreten bir cihaz olan ateşleme bobininin arızalanması durumudur. Ateşleme bobinleri bujilerin üzerinde bulunur ve her bir buji teline bağlanır. Ateşleme bobini, bir tel aracılığıyla her bir bujiye gönderen distribütörden elektrik alır. Bu, yanma odasındaki hava-yakıt karışımını ateşlemek gerektiğinde bujide bir elektrik akımı oluşturur. Bu parçanın arızalanması aracınızın motorunun kötü çalışmasına veya hiç çalışmamasına neden olur. Ateşleme bobini arizası belirtileri gündeme geldiği zaman aşağıdaki seçenekler karşımıza çıkar;

 • İlk çalışmada zorluk
 • Motorda tekleme sorunu
 • Motorda yer alan stop etme arızası
 • Gösterge panelindeki uyarı lambası
 • Aracınızın performansında düşme sorunu
 • Yakıt tüketiminde belirgin oranda bir artış yaşanılması

Ateşleme bobini arızası, ateşleme bobininin çalışmayı durdurmasıdır. Ateşleme bobini, motorunuzu çalıştırmak için gereken kıvılcımı sağlayan aracınızın ateşleme sisteminin kritik bir parçasıdır. Bu kıvılcım olmadan aracınız çalışamaz. Bu da özellikle aracınızın çalıştırılmasını zorlaştıracaktır. Bundan dolayı aracınızda herhangi bir sorun yaşıyorsanız özellikle ateşleme sistemindeki sorunu mutlaka ciddiye almak durumundasınız. Böylece daha büyük hasarlı arızalardan korunabilirsiniz.

YouTube video

Unutmamak gerekir ki bobin arızası, arıza dahil birçok soruna yol açabilecek ciddi bir sorundur. Aracınızın sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışacağından emin olmak istiyorsanız, ateşleme bobinlerinizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bu soruna neyin neden olduğunu ve nasıl tespit edileceğini bilmek önemlidir. Genel olarak bu tarz bir sorun yaşıyorsanız zaten aracınızın performansında da ciddi anlamda bir düşme hissedebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.