Araba sevdalılarına özel!

Plaka Basım Ücreti

0 12

Plaka basım ücreti söz konusu olduğu zaman karşımıza farklı seçenekler çıkar! Her yıl değişen plaka değişiklik basım ücretleri bu yılda yenilendi. 2023 yılı itibariyle tek basım ücreti 80 TL olmuştur. Eğer iki plaka basılırsa sürücülerin vermesi gereken ücret 160 TL olacaktır. Plaka değiştirme ücreti ise 932,65 TL’ye yükselmiştir. Geçmiş dönemlerde sürücülerin plakalarını değiştirmek isterlerse bunun için Emniyet Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekirdi. Günümüzde bu konuda da değişikliğe gidilmiştir.

Artık sürücülerin bu işlem için notere gitmesi gereklidir. Üstelik geçmiş dönemde ki randevu alma uygulaması da değişmiştir. Artık istedikleri gibi notere gidip işlem yapabilirler. Sürücüler plakalarını değiştirmeleri bir kurala bağlanmamıştır. Ama bazı durumlarda sürücüler plakalarını değiştiremezler. Bunlardan birisi ödenmemiş MTV borcu bulunmasıdır. Bir diğeri ise aracın muayeneden geçememiş ya da hiç muayeneye girmemiş olmasıdır.

Eğer bu tarz bir sorun yoksa sürücüler aşağıda ki belgeleri teslim ederek değişiklik başvurusunda bulunabilirler.

  • Nüfus cüzdanı
  • Zorunlu trafik sigortası poliçesi
  • Varsa aracın geçmişten kalma belgeleri ve değiştirilmiş plakaları
  • Satış belgesi ya da geçici tescil belgesi
Plaka Basım Ücreti

Bu belgelerle öncelikle değişiklik isteyen sürücü notere gider. Eski plaka notere verildikten sonra üzerinde alınacak olan yeni plakanın olduğu ilgili evrak alınır. Daha sonra bu evrak Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna başvurulur. Teslim edilen evrak doğrultusunda plakanın basımı gerçekleştirilir. Sürücüye teslim edilir. 

Plaka değişim işlemi pek çok sebeple yapılabilir. En bilindik neden aracın satılmasıdır. Bunun dışında yasalarla araç plaka standartlarının değiştirilmesi de sürücülerin yeni plaka çıkarmasına neden olabilir. İkinci el araçlarda plakanın çevre koşullarından dolayı okunamayacak hale gelmesi de değişim işlemi için bir sebeptir. Ayrıca şoförler kozmetik sebeplerle de plakalarını değiştirmek isteyebilir. Özel plaka ile araçlarını kişiselleştirmek isteyen sürücülerde bunun için notere başvurabilirler.

Bu işlemin geçmişe göre çok daha kolay bir şekilde yapıldığını söyleyebiliriz. Sürücüler araç alırlarken noterler yeni sürücüye plaka değişimi isteyip istemediğini sormaktadır. Eğer sürücü bunu olumlu cevaplarlarsa belgeyi uğraşmadan kolayca alabilirler. Plaka basımı da aynı şekilde hızlıca yapılabilmektedir. Sürücüler uzun süre beklemeden aynı gün içinde araçlarının yeni plakasını alabilmektedir. Plaka basım ücreti 2023 yılı itibariyle güncellenmektedir.

Plaka Basım Ücreti ne kadar

Plaka Basım Ücreti 2023

80 TL ile 160 TL arasında fiyatlar tutan plaka basımı tamamen sürücülerin isteğine göre yapılabilmektedir. Bu şekilde plakanın değiştirilmesi oldukça yüksek fiyatlara gelebilmektedir. Fiyatlar tamamen sürücülerin istediği plakaya göre değişiklik göstermektedir. Bilindik kısaltmalardan meydana gelen plakalar genelde pahalıya satılmaktadır. Daha kişisel kısaltmalar ise çok daha uygun fiyatlara gelmektedir. Özel plaka isteyenler bu durumu göz önüne alarak seçim yapması gerekir.

Özel plaka alımında öncelikle kişinin istediği plakanın kullanımda olup olmadığına bakılır. Bunun için Emniyet Müdürlüğünün kendi sitesi üzerinden kontrol yapılması gereklidir. Eğer plaka kullanımda değilse bu durumda kişi plakayı kendine ayırtarak başkasının alması engellenebilir. Kişi gerekli ücretleri ödedikten sonra plakasına kavuşabilir. Bulunduğu ilden farklı bir il koduyla plaka almak isteyen sürücülerde bulunmaktadır.

Plaka Basım Ücreti 2023

Ne yazık ki böyle bir durum mümkün değildir. Bunun için kişinin plaka almak istediği ilde ki noterde başvuru yapması gerekecektir. Plaka yenileme ve değiştirme işleminde aracın sahibinin bizzat notere başvurması lazımdır. İkinci el araç alımı sırasında bazı plakaların değiştirilmesi lazımdır. Genelde bu plakalar TÜVTÜRK’ün muayenesinde tespit edilir.  Bunlardan birisi APP plakalardır.

Bu plakalar standartlara uymayan ve yasal olarak yapılması yasak plakalardan biridir. Muayenede tespiti halinde ağır kusur olarak görülmektedir. Kötü niyetli olarak kullanılabilmektedir. Yine üzerinde damga bulunmayan plakalarda acilen değiştirilmesi gereken çeşitlerden birisidir. Genelde bu plakalar sahte çıkmaktadır. Bu nedenle şoförlerinde üzerinde damga olmayan plakaya sahip araçları alırken iki kere düşünmesi gereklidir. Plaka basım ücreti söz konusu olduğu zaman farklı dinamikleri dikkate almak gerekiyor.

YouTube video
Plaka Basım Ücreti

Yine üzerinde vidalar olan plakalarda okuma güçlüğü çıkardığından artık muayenelerde kusur sayılmakta ve değiştirilmesi talep edilmektedir. Günümüzde artık plakalar silikon ile yapıştırılmaktadır. Her ne kadar bazı sürücüler bu şekilde montajı yapılan plakalara güvenmese de son uygulamalar bu şekilde yapılmaktadır. Son olarak kusurlu sayılan plakalar bir diğeri ise üzerinde ay yıldız bulunmayan çeşitlerdir. Üzerinde bu sembollerin olmadığı plakaların değiştirilmesi gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.